Historia Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Kapsuła czasu na 50. rocznicę Radomskiego Czerwca ’76 została wkopana na pl. Corazziego [+FOTO]

W Radomiu odbyły się uroczyste obchody 50. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Centralnym punktem wydarzenia było wkopanie kapsuły czasu na placu Corazziego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta. W trakcie ceremonii podkreślano znaczenie pamięci historycznej i odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń.

W Radomiu odbyły się uroczyste obchody 50. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Centralnym punktem wydarzenia było wkopanie kapsuły czasu na placu Corazziego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji, organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta. W trakcie ceremonii podkreślano znaczenie pamięci historycznej i odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń.

W czwartek, 25 czerwca 2026 roku na placu Corazziego w Radomiu odbyło się uroczyste wkopanie kapsuły czasu przygotowanej z okazji 50. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76.

Zobacz też:

Podczas uroczystości podkreślano, że kapsuła czasu ma być nie tylko zbiorem pamiątek, ale również przesłaniem wartości.

– Centralnym elementem dzisiejszej uroczystości jest kapsuła czasu, czyli symboliczne przesłanie skierowane do osób, które będą żyły w Radomiu za 50 lat. Zgromadzone w niej dokumenty i pamiątki opowiadają zarówno o wydarzeniach Czerwca ’76, jak i o obchodach ich 50. rocznicy

zaznaczono podczas ceremonii.

W kapsule czasu umieszczono materiały dotyczące zarówno historii Radomskiego Czerwca ’76, jak i jego jubileuszu. Znalazły się tam m.in. kopie dokumentów archiwalnych, homilie ks. Romana Kotlarza nagrane przez Służbę Bezpieczeństwa oraz relacja ze śp. Stanisławem Kowalskim – uczestnikiem robotniczego protestu.

Istotną część stanowiły także listy współczesnych instytucji i środowisk.

– Wydarzenia radomskiego czerwca 1976 roku były wołaniem o godność, sprawiedliwość i poszanowanie praw człowieka. Ich protest stał się jednym z kamieni milowych na drodze ku wolności i suwerenności Polski

podkreślano w jednym z odczytanych wystąpień.

W kapsule znalazły się również przedmioty dokumentujące współczesność oraz charakter obchodów jubileuszowych. Były to m.in. pierwsza strona gazety, kartka z kalendarza z dnia 25 czerwca 2026 roku, monety i banknoty, przypinka jubileuszowa, publikacja IPN „50 mgnień Radomskiego Czerwca ’76”, a także materiały audiowizualne zapisane na nośniku USB.

W kapsule czasu znalazły się również nagrodzone prace dzieci i młodzieży z konkursu „Dziedzictwo ks. Kotlarza i Czerwca ’76”, Dzwon Życia i Nadziei przekazany przez Radomskie Centrum Onkologii, medal Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76 oraz okolicznościowe karty miejskie.

– Nie dopuśćcie, by pamięć o ofierze minionych pokoleń została zatarta. Strzeżcie prawdy o historii Rzeczypospolitej. Brońcie godności człowieka

apelowano w jednym z listów skierowanych do przyszłych pokoleń.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz, Instytutu Pamięci Narodowej, organizacji społecznych, w tym członków Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 1976, młodzieży oraz mieszkańców Radomia. Podkreślano, że kapsuła czasu stanie się trwałym świadectwem pamięci o Radomskim Czerwcu ’76 oraz zapisem tego, jak współczesne pokolenie pielęgnuje historię miasta.

Wkopana kapsuła zostanie otwarta w 2076 roku – w setną rocznicę wydarzeń.

Zobaczcie zdjęcia!