Polska i świat

Katolicy prześladowani w szkołach

Coraz więcej katolickich uczniów jest prześladowanych ze względu na wyznawaną wiarę. Młodzi ludzie są atakowani nie tylko przez rówieśników ale także przez dyrekcję i nauczycieli.

 

Do sytuacji, w których uczniowie są prześladowani, ze względu na wyznawanie wiary katolickiej dochodzi coraz częściej. Ma to miejsce nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Jak zauważa dyrektor polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło, utarło się przekonanie w środowiskach liberalnych, że w dobrym tonie jest atakowanie Kościoła. Wspierające ten pogląd media, wytworzyły w Polsce narrację głoszącą, że chodzenie na katechezę jest, „obciachowe”. Dyrektorzy oraz nauczyciele celowo umieszczają w planie godzin, lekcje religii na początku lub na końcu zajęć

Wspomniany duchowny stwierdza, że w kraju mamy do czynienia z nasilającym się zjawiskiem „alergii na chrześcijaństwo”. Na występowanie zjawiska kluczowe jest zaangażowanie rodziców oraz samych nauczycieli. „Nasz Dziennik” przytacza zachowania jednego z pedagogów, zapamiętaną przez jednego z uczniów i opisaną przez rodzica.

-1 września moja córka udała się na rozpoczęcie roku w jednym z liceów na warszawskim Grochowie. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami. Wychowawczyni I klasy tak zwróciła się do swych nowych wychowanków. <otóż zacznijmy=”” od=”” tego,=”” że=”” jestem=”” osobą=”” niewierzącą,=”” więc=”” jakbym=”” pomyliła=”” waszego=”” jezusa=”” z=”” jakimś=”” tam=”” innym,=”” to=”” nie=”” miejcie=”” do=”” mnie=”” pretensji=”” .=””>Osłupiała młodzież siedziała w milczeniu. Trudno było jakkolwiek zareagować, gdyż wszyscy byli zaskoczeni tą niespodziewaną, niesprowokowaną niczym deklaracją.</otóż>

Niestety wszystko wskazuje na to, że zjawisko będzie coraz częstsze. W zeszłym miesiącu ateizująca organizacja „Same Plusy” wystartowała z akcją pt. „Żegnaj religio!”. Celem jej jest wpłynięcie na rodziców oraz uczniów, aby zrezygnowali z uczestnictwa oraz wyrugowania katechezy ze szkół. Docelowo zamiarem organizacji jest wyrzucenie wiary katolickiej z przestrzeni publicznej i życia społecznego. Znamienne jest to, że symbolem projektu jest czerwony piorun niszczącego Krzyż.

-Celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat związku, jaki istnieje między indywidualnymi wyborami i postawami ludzi a pozycją polityczną kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz zachęta do odseparowania się od kościoła we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego – fragment ze strony sameplusy.info.

Źródła informacji: portalsamorzadowy.pl/sameplusy.info/