Kilkaset osób wyruszyło w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, kościoła św. Jadwigi i św. Wacława.
Jak informowaliśmy, tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w nocy z 22 na 23 marca pod hasłem: „Droga tęsknotą pisana”.
Ponad setka pielgrzymów wyruszyła pięcioma trasami z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu do sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku. Niemal 200 osób rozpoczęło swoją EDK (dwie trasy) w kościele św. Jadwigi – ich celem była Kaplica Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii. Liczna grupa wyruszyła także z kościoła św. Wacława do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej (dwie trasy).
Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbyły się także kilkunastu miejscowościach regionu radomskiego – równolegle z radomianami wyruszyli także mieszkańcy Szydłowca i Iłży. W ubiegły piątek EDK odbyły się w Pionkach i Kozienicach. Organizatorami tej pierwszej byli Wojownicy Maryi Pionki. Mieszkańcy Pionek wyruszyli w 17-kilometrową trasę do kaplicy wieczystej adoracji w Jedlni i z powrotem. Z Kozienic wierni przeszli do sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.
Maksymalną liczbą osób idących w grupie Ekstremalnej Drodze Krzyżowej może być 10 osób. Wiele uczestników wybiera jednak przejścia w parach lub w samotności. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest zmaganiem się z własnymi słabościami. Samotnie, w skupieniu, bez rozmów. Obowiązkiem jest pokonywanie jej w milczeniu.
Tegoroczne rozważania inspirowane były głównie postacią i nauczeniem św. Jana Pawła II.
Z nauczania Jana Pawła II wyłania się pięć zasad, wskazanych przez organizatorów:
– po pierwsze: „Wymagajcie od siebie!”,
– po drugie: „Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata, ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych”,
– po trzecie: „Nie popadajcie w przeciętność”,
– po czwarte: „Nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody, konsumpcjonizmowi, wygodnictwu”,
– po piąte „Chrystus wzywa was do rzeczy wielkich. Nie zawiedźcie Go”.
Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 r. jako „odpowiedź na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu”. Zapoczątkował ją ks. Jacek Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości i Stowarzyszeniem Wiosna. Trasa prowadziła z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. EDK jest dziś fenomenem na skalę światową.
Jak podkreślają uczestnicy EDK, jest to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja do szczerej modlitwy i pogłębienia relacji z Bogiem.
Więcej informacji i zapisy na: edk.org.pl