Kultura i rozrywka Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Wyróżnione Zdjęcia

Kowala Challenge – piknik historyczny ku czci asów przestworzy [+FOTO]

9 września (sobota) odbył się Kowala Challenge – piknik historyczny ku czci polskich asów przestworzy: Żwirki i Wigury.

11 listopada 1932 roku w Kowali odsłonięto niewielki pomnik, którego budowa trwała zaledwie kilka tygodni… Powstał z inicjatywy i potrzeby serca okolicznych mieszkańców dla zachowania pamięci oraz wyrażenia smutku po niedawnej śmierci dwóch bohaterów przestworzy. Głównym elementem zdobiącym cokół jest śmigło, a na tablicy czytamy: „W DOWÓD PAMIĘCI POLSKIM LOTNIKOM – ŻWIRKO I WIGURA – MIESZKAŃCY KOWALI”. Jest to jeden z pierwszych lub nawet pierwszy pomnik poświęcony temu legendarnemu duetowi, który powstał w Polsce. Przypomnijmy, że obaj zginęli w wyniku burzy 11 września 1932 r., lecąc swoim samolotem RWD-6, w okolicach Cierlicka na Śląsku Cieszyńskim. Jest to także jeden z nielicznych monumentów Żwirki i Wigury, który przetrwał II wojnę światową. Kamienie na jego podstawę znosili uczniowie z całej gminy, a odsłonięcia dokonał reprezentant Starostwa Powiatowego.

9 września 2023 r. w Kowali Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Powiatowy Instytut Kultury wspólnie przypomną te wydarzenia sprzed dziesiątków lat. Po raz pierwszy odbył się odlotowy piknik historyczny, który nazwany został „Kowala Challange” na pamiątkę Challange ’32, czyli zawodów w których Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli, budując legendę polskiej awiacji.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Waldemar Trelka – starosta radomski i senator Wojciech Skurkiewicz, w którego imieniu list odczytał Paweł Dycht.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15 złożeniem kwiatów przed pomnikiem Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Asystę honorową oraz posterunek przy pomniku wystawiła 42 Baza Lotnictwa Szkolnego im. Żwirki i Wigury w Radomiu.

Następnie na miejscu pikniku odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej i koncert retro przebojów z lat 2O. i 30. XX w. czyli czasów Żwirki i Wigury.

Wykład historyczny o asach polskiego lotnictwa wygłosił dr Krzysztof Busse z radomskiej delegatury IPN.

Na pikniku wystąpił także polski zespół „Majszagolanki” z Litwy oraz kapela Henryka Gwiazdy.

Swoje stoiska edukacyjne i promocyjne wystawiły Lotnicza Akademia Wojskowa, 42 Baza Lotnictwa Szkolnego oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Przez cały czas trwania wydarzenia do podziwiania był fotoplastykon z fotografiami statków powietrznych z początków XX wieku, Żwirki i Wigury, kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego oraz niepublikowanych do tej pory zdjęć z przedwojennego albumu ze Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa na Sadkowie

Mobilne Muzeum Rowerów i nie tylko zaprosiło na wystawę i pokaz „Latające rowery RAF” z czasów Bitwy o Anglię, wystawę i pokaz „Rowery przedwojenne”, m.in. wojskowe rowery „Łucznik”, wystawę i pokaz motocykli zabytkowych klubu VCR Feniks, konkursy jazdy sprawnościowej dla rowerów i motocykli nawiązujące do przedwojennych tzw. Gymkhan, pierwszy odLOTowy Rajd Retrorowerowy Radom – Kowala.

Do stoiska gastronomicznego zaprosiły KGW „Ludwinianki” i „Kotarwiczanki”.