Radom i okolice Społeczeństwo

Mały gest – wielki symbol. Żołnierze 6MBOT oddali krew 

Żołnierze 6MBOT oddali blisko 20 litrów krwi i jej składników. Gest krwiodawców miał tym razem również symboliczny wymiar – żołnierze w ten sposób upamiętnili 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.  

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie uczestniczą w akcjach honorowego krwiodawstwa, często również sami je organizują. W ubiegłym roku terytorialsi z południowo-zachodniego Mazowsza łącznie oddali około 300 litrów krwi i jej składników.  

Pierwsza w tym roku radomska akcja HDK z udziałem 50 żołnierzy odbyła się w poniedziałek, 12 lutego. Tego dnia ochotnicy z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu oddali 19 l. krwi i jej składników.  

– Każda zbiórka, w której biorę udział jest dla mnie źródłem satysfakcji – przekazuję bezcenny lek osobom potrzebującym. Jednak tym razem czuję szczególną dumę. Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczymy tradycje Armii Krajowej, dlatego dziś nie mogło nas tu zabraknąć. My dziś nie musimy walczyć na froncie, jak nasi poprzednicy z AK, więc chociaż w ten sposób możemy – symbolicznie – przelać krew, pomóc potrzebującym i przypominać, jak ważną świętujemy rocznicę

mówi żołnierz 62 blp, uczestnik poniedziałkowej zbiórki.  

Honorowe krwiodawstwo na stałe wpisało się w terminarz żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

– Do końca roku w Brygadzie zaplanowano ponad 20 akcji, w których udział wezmą terytorialsi z całego południowo – zachodniego Mazowsza. To jeden ze sposobów realizacji punktu Credo Terytorialsa – „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności”. Jestem dumny, że żołnierze 6MBOT nie zawodzą i w każdej tego typu akcji tłumnie biorą udział

mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witold Bubak.  

Podobna akcja krwiodawstwa odbędzie się w Książenicach 16 lutego. Dodatkowo żołnierze 6MBOT w całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności wezmą udział w uroczystościach o charakterze patriotyczno-religijnym.