Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu ma największy i najnowocześniejszy SOR!

Zakończyła się budowa SOR-u przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Jest to jeden z najnowocześniejszych w Polsce i największy w regionie taki oddział. Inwestycja kosztowała prawie 80 mln zł i została sfinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego.

SOR przy szpitalu na Józefowie ma powierzchnie 6,4 tys. m2. Znajdują się w nim poczekalnie z 350 miejscami, 28 łóżek obserwacyjnych, strefa wyłącznie dla dzieci, gabinety: diagnostyczne z możliwością wykonania RTG, USG czy TK, konsultacyjne, zabiegowe, ginekologiczno-położnicze, izolatki, sale obserwacyjne, sala zabiegowo-operacyjna, pomieszczenie resuscytacji czy ambulatorium.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, samorząd województwa sukcesywnie przeznacza środki na modernizacje i remonty w szpitalu, a budowa SOR-u była flagową inwestycją w tej części regionu.

Było to ogromne przedsięwzięcie. Wymagało zarówno dużego budżetu, ale też pracy mnóstwa osób. Dziś Radom ma największy i najnowocześniejszy oddział ratunkowy w województwie, oddział na miarę XXI w. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu

podkreślił marszałek Adam Struzik.

Prace budowlane, wykończeniowe i doposażenie SOR-u trwały 3 lata. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel prawie 80 mln zł.

– Szpital kilkukrotnie ubiegał się o środki z budżetu państwa. Bezskutecznie. A przecież nowy SOR przy szpitalu na Józefowie był konieczny. Postanowiliśmy więc sfinansować całą inwestycję, aby pacjenci z południowej części województwa mogli otrzymać pomoc szybko i skutecznie. Efekt jest imponujący

zaznacza wicemarszałek województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski.

Nowocześnie i funkcjonalnie

Wejście do nowego SOR-u znajduje się na parterze i połączone jest z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. W budynku znajdują się windy oraz ruchome schody. Dla pacjentów przygotowano kilka poczekalni – przestronną, główną do rejestracji oraz do poszczególnych gabinetów lekarskich. Jest tu także kafeteria. Obiekt posiada podjazd dla karetek.

Prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Bożenna Pacholczak, zwraca uwagę na to, że SOR musi być przede wszystkim funkcjonalny, co wymaga odpowiednich warunków i rozwiązań.

– Dzięki wsparciu władz województwa mazowieckiego, przy olbrzymim zaangażowaniu pracowników naszego szpitala oraz bezproblemowej współpracy z wykonawcami, dziś oddajemy do użytku nowy, komfortowy, przestronny i wyposażony w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny Szpitalny Oddział Ratunkowy na miarę XXI wieku, który z pewnością spełni oczekiwania naszych pacjentów.

mówiła.

SOR podzielony na strefy

Na nowym SOR-ze wydzielone zostały niezależne strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia.

Zmiana architektoniczna SOR-u, w tym scentralizowanie pomieszczeń i podział na poszczególne strefy usprawni pracę kadry szpitala i przyjmowanie pacjentów. Dla pacjentów nowy SOR oznacza też nową jakość. Jest tu jasno, przestronnie i komfortowo

mówił radny województwa Leszek Przybytniak.

Strefa „czerwona” przeznaczona jest dla pacjentów w ciężkim stanie, najczęściej dowożonych za pomocą transportu medycznego. W obrębie tej strefy znajdować się będą: pomieszczenie segregacji z punktem rejestracji umożliwiającym bezpośrednią obserwację, pomieszczenie resuscytacji oraz sala zabiegowo-operacyjna. Pacjenci, którzy nie będą wymagać natychmiastowej interwencji będą umieszczani w sali obserwacyjnej (10 stanowisk, w tym dwa odseparowane). Pomieszczenia magazynowe, sanitariaty, pokoje lekarskie i socjalne stanowią niezbędne zaplecze funkcjonalne będące integralną częścią strefy.

Do strefy „zielonej” będą kierowani pacjenci niebędący w stanie zagrażającym życiu, przychodzący do szpitala o własnych siłach. Znajdować się będą tu gabinety konsultacyjne i zabiegowe: chirurgiczne, internistyczne, sala obserwacyjna (8 stanowisk) oraz 2 izolatki.

SOR na Józefowie jest też przyjazny najmłodszym pacjentom. Z myślą o nich została przygotowana specjalna strefa „żółta” z kolorowymi salami, izolatką, osobną poczekalnią dla rodziców i sanitariatami przystosowanymi do potrzeb dzieci. Tu znajduje się też niezależne zaplecze magazynowe oraz socjalne.

Dodatkowo zostały wydzielone 2 gabinety ginekologiczne w bezpośredniej bliskości wspólnej poczekalni, każdy z własnym pomieszczeniem sanitarnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.