Radom i okolice Wiadomości

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu nagrodzony Eskulapą Mazowsza

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zajął pierwsze miejsce w kategorii „Osiągnięcie Roku” w pierwszej edycji konkursu Medyczne Wydarzenie Roku – Eskulapy Mazowsza 2022. Nagroda została przyznana za przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń u pacjentów z nowotworami złośliwymi głowy i szyi.  Nagrodę wręczał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. 

„Medyczne Wydarzenie Roku” – Eskulapy Mazowsza 2022 jest pierwszą edycją samorządowego konkursu dla najlpeszych najbardziej innowacyjnych medyków z województwa. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: „Osiągnięcie medyczne roku”, „Osobowość medyczna roku” i „Wschodząca nadzieja medycyny”.. W skład kapituł weszli między innymi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc (przewodnicząca), radni Paweł Obermeyer (wiceprzewodniczący) i Krzysztof Żochowski, a także przedstawiciele środowiska medycznego i akademickiego.

– Jesteśmy dumni z naszej wysokospecjalistycznej kadry medycznej. Szpitale wojewódzkie mogą pochwalić się wieloma sukcesami w dziedzinie medycyny. Nasz nowy konkurs „Medyczne Wydarzenie Roku” jest formą wyróżnienia i nagrodzenia specjalistów i ich osiągnięć – Elżbieta Lancw

W kategorii „Osiągnięcie medyczne roku” uznano rekonstrukcję ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń u pacjentów z nowotworami złośliwymi głowy i szyi wykonaną przez lekarzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. W kategorii „Wschodząca nadzieja medycyny” nagrodę przyznano lek. med. Bartoszowi Maciągowi z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Nagrodę odebrał Nagrodę odebrał prof. Kamal Morshed. Natomiast w kategorii „Osobowość medyczna roku” zwyciężył dr hab. n. med. prof. CMKP Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Laureaci konkursu otrzymali statuetki i dyplomy, a także nagrody pieniężne.

 – Chcemy nagradzać osiągnięcia zarówno indywidualne, jak i zespołowe, badawcze, a także te wynikające z praktyki medycznej. Wiele mówi się o różnych niedogodnościach związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia, a mało o tym, co najcenniejsze. Na Mazowszu mamy takie placówki i osobowości ze świata medycyny, które są stawiane za wzór nie tylko w kraju, lecz także za granicą, np. nagrodzony przez nas pan profesor Mirosław Ząbek z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Niewiele osób wie, że techniki, które wykorzystuje jego zespół neurochirurgii, są najnowocześniejsze na świecie. Tutaj są leczeni dotknięci ciężkimi wadami genetycznymi mali pacjenci np. z Kanady czy USA, a do szpitala bródnowskiego przyjeżdżają lekarze z całego świata, aby uczyć się od profesora Ząbka – przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski.

Podczas uroczystości została wręczona Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” nadawana przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Otrzymał ją dr hab. n. med. prof. Mirosław Ząbek. Jest to wyróżnienie za zasługi dla naszego regionu i przyznaje się je osobom, które przyczyniły się do rozwoju Mazowsza w takich dziedzinach jak np. kultura, nauka, edukacja, ekologia, gospodarka czy służba zdrowia.

Źródło informacji mazovia.pl