O tym się mówi Polska i świat Wiadomości

MESKO S.A. podpisało umowę na dostawę nowych Piorunów

Przed zakończeniem 2022 r. MESKO S.A. podpisało umowę na dostawę Piorunów dla jednego z krajów nadbałtyckich. Będzie to czwarty kraj dla którego polska firma zbrojeniowa dostarczy przenośne rakietowe zestawy przeciwlotnicze.

O sfinalizowaniu transakcji MESKO S.A. poinformowało za pośrednictwem portalu Twitter. Nie podano dodatkowych informacji. Prawdopodobnie polska firma chce zachować w jak największej tajemnicy najnowszego kontrahenta. Jeszcze w 2022 r. informowaliśmy, że prezes MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska stwierdziła, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na dostawę Przenośnych Zestaw Rakietowy Piorun dla kolejnego zagranicznego odbiorcy. Nie zdradzając dokładnych szczegółów powiedziała, że będzie to jeden z sąsiadów Polski. Zważywszy na to, że w przypadku podpisanych kontaktów z Estonią, USA, Norwegią mieliśmy do czynienia z jasną deklaracją ze strony firmy w postaci informacji prasowej oraz materiał fotograficzny.

Jak pisaliśmy na początku grudnia MESKO S.A. do Świąt Bożego Narodzenia ma dostarczyć ponad 100 PIORUNÓW i ponad 60 zestawów. Jak podkreśla firma dostawy dla Wojska Polskiego są realizowane terminowo i sukcesywnie rosną. W ciągu ostatnich 6 lat spółka dostarczyła polskim żołnierzom ponad 1000 rakiet i kilkaset zestawów startowych. W połowie 2022 r. MESKO S. A. podpisało aneks zwiększający zamówienie o prawie 3 500 rakiet i 600 zestawów startowych do 2026 roku. Wspomniana na początku partia PIORUNÓW która zostanie przekazana polskiej armii jeszcze w grudniu bieżącego roku, zostanie zrealizowana w ramach dodatkowego zamówienia.

Ponadto trwają intensywne prace nad rozbudową hal przemysłowych, parku maszynowego MESKO S.A. Na  inwestycjom spółka przeznaczy 70 mln zł oraz 400 mln dofinansowania rządowego. Dzięki rozwojowi możliwości produkcyjnych firmy zostanie zwiększona produkcja amunicji średnio i małokalibrowej, a ich cena może zostać obniżona.

Polskie zestawy PPZR Piorun sprawdziły się w boju podczas trwającej wojny na Ukrainie. W internecie są umieszczone nagrania, na których widać ukraińskich żołnierzy zestrzeliwujących rosyjskie maszyny. Ukraińska armia potwierdziła, iż niektóre rosyjskie samoloty bombowe oraz szturmowe Su-34, Su-25 oraz śmigłowce Mi-24 i Ka-52 zostały zestrzelone przy pomocy polskich Piorunów.

Źródło informacji: twitter.com/PGZ_MESKO_SA