O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Mieszkanie Plus w Radomiu coraz droższe

Mieszkanie Plus w Radomiu coraz droższe. Mieszkańcy bloków przy ulicy Tytoniowej skarżą się na wysoki czynsz oraz usterki występujące w mieszkaniach.

Dwa bloki przy ulicy Tytoniowej w Radomiu powstały w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W blokach znajdują się w sumie 124 mieszkania o różnym metrażu, od kawalerek po M4 (określenie mieszkania trzy pokojowego z kuchnią) o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych. Każdy, kto chciał zamieszkać przy ulicy Tytoniowej przeszedł dwustopniową weryfikację. Przyszli mieszkańcy sprawdzani byli m.in. pod względem sytuacji finansowej.

Mieszkanie Plus w Radomiu. Prace blisko finału

Te mieszkania z założenia zostały wybudowane dla osób, których nie stać na komercyjny kredyt i zakup mieszkania na wolnym rynku. Ale także dla osób i rodzin, których dochody są na tyle duże, że nie mają szans na uzyskanie lokalu socjalnego od miasta.

Czynsze za mieszkania przy ulicy Tytoniowej od początku nie były najniższe, ale ulokowały się poniżej opłat z wolnego rynku. Średnio wynosiły około 25 złotych za metr kwadratowy. W zamian lokatorzy wprowadzali się do mieszkań z gotowymi podłogami, kafelkami, w stanie „pod klucz”. Po umieszczeniu w mieszkaniu sprzętów AGD, mebli, oraz zabudowie kuchni, mieszkania były gotowe do użytku.

Zgodnie z zasadami programu Mieszkanie Plus lokatorzy dostają też dopłaty do czynszów, to średnio około 360 złotych miesięcznie.

Czynsze sięgały od ponad 1 tysiąca złotych do 2,5 tysiąca złotych w przypadku największych mieszkań. W styczniu najemcy dostali decyzje o podwyżkach. obecnie wynoszą one nawet ponad 800 złotych miesięcznie. Opłaty podniesiono o wskaźnik inflacji. Niestety, w tym roku inflacja wynosi 14,4 procent.

Jak wynika z dostępnych źródeł mieszkańcy, podwyżki stały się dla mieszkańców bardzo przytłaczające, coraz więcej ludzi przestaje być stać na mieszkanie. Mieszkańcy twierdzą, że na wolnym rynku można wynająć mieszkanie w podobnej cenie, a bez płacenia kaucji, z zabudowaną kuchnią. Lokatorzy wskazują też na podwyżki opłat za sprzątanie budynku, ale też spadek jakości tych usług. Nie rozumieją też, dlaczego naliczane są im nieadekwatne do faktycznego zużycia zaliczki na poczet centralnego ogrzewania.

Część osób zastanawia się czy nie szukać innego lokum zanim Mieszkanie Plus stanie się jeszcze droższe.

Całą sytuację skomentował PFR Nieruchomości.

– Zasady rozliczeń za zużycie mediów również reguluje umowa najmu, w której najemca wyraża zgodę, by nadpłaty zostały zaliczone na poczet rozliczenia przyszłych okresów – poinformowała Ewa Syta, dyrektor Biura Prasowego PFR Nieruchomości.

„Średnia stawka czynszu najmu w Radomiu po waloryzacji wynosi 27,90 zł/mkw. Oznacza to, że po waloryzacji czynsz najmu za 50 mkw. wynosi niespełna 1400 zł. Jest to różnica około 175 złotych względem 2022 roku. Analiza ofert występujących na radomskim rynku pokazuje, że średni czynsz na prywatnym rynku najmu wynosi około 45 zł/mkw. Oznacza to, że oferowana przez nas stawka jest blisko 40 % niższa.” – czytamy w informacji z biura prasowego PFR Nieruchomości.