Historia Radom i okolice Religia Społeczeństwo

Mija 52 rocznica powrotu kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do Radomia

W dniu 18 czerwca 1972 r. mieszkańcy Radomia zgromadzeni przed kościołem Opieki NMP byli świadkami niezwykłego wydarzenia: kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powróciła na szlak nawiedzenia, rozpoczynając tego dnia peregrynację na terenie diecezji sandomierskiej.

Na ołtarz przed dzisiejszą katedrą obraz wynieśli z plebanii członkowie Episkopatu Polski, z prymasem kardynałem Stefanem Wyszyńskim i kardynałem Karolem Wojtyłą. Zaskoczenie było tym większe, że po „aresztowaniu” obrazu przez władze w 1966 r., przebywał on przez sześć lat w klasztorze na Jasnej Górze.

W jego zastępstwie po Polsce peregrynowały symbole: pusta rama, Ewangeliarz i świeca.

Obraz został wykradziony 13 czerwca 1972 r. przez pracującego wówczas w kościele ONMP w Radomiu księdza Józefa Wójcika (pomysłodawcę tego przedsięwzięcia) oraz ks. Romana Siudka, a do Radomia przywiozły go swoim samochodem siostry z Mariówki: Maria Kordos i Helena Trętowska.

Ks. Józef Wójcik jest autorem wspomnień poświęconych tamtym wydarzeniom, które opisał w książeczce pt. „…i wróciła na szlak nawiedzenia” (książka doczekała się dwóch wydań).

Warto wspomnieć również spektakl pt. Złodziej w sutannie w reż. Pawła Woldana zrealizowany w 2008 r. przez „Scenę Faktu” Teatru Telewizji, gdzie rolę ks. Wójcika zagrał Artur Żmijewski, natomiast z pozostałych rolach wystąpili m.in.: prymas Wyszyński — Olgierd Łukaszewicz, kard. Wojtyła — Andrzej Chyra, siostry Trętowska i Kordos, Agata Buzek i Maria Peszek, prokurator — Jerzy Bończak, a naczelnik SB — Henryk Talar.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu / Foto: T. Kopyto (kopia z „Kościoły Radomia”, Radom 2019, s. 19)