O tym się mówi Polityka Radom i okolice Wyróżnione

Młodzież Wszechpolska krytycznie o deficycie budżetowym Radomia. „In vitro to temat zastępczy”

Konferencja prasowa Młodzieży Wszechpolskiej

Młodzież Wszechpolska krytycznie o deficycie budżetowym Radomia. Podczas wtorkowej konferencji prasowej wszechpolacy przekonywali, że przyjęcie finansowania in vitro z budżetu miasta to temat zastępczy.

Konferencję rozpoczęła prezes radomskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej, Zuzanna Okulska-Bożek.

– Mam nadzieję, że wszyscy zdają sobie sprawę z tragicznej, wręcz dramatycznej sytuacji finansowej Radomia. Dług naszego miasta wynosi niemal miliard złotych. To kwota ogromna. Bardzo trudno porównać tę dramatyczną sytuację finansową do innych podobnych ośrodków miejskich, dodatkowo nasz plan budżetowy z góry już zakłada deficyt budżetowy – mówiła prezes radomskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Prezes radomskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej wypowiedziała się także o przeciągających się inwestycjach, którymi mieszkańcy Radomia są już zmęczeni.

– Mamy wrażenie, że już od wielu lat w Radomiu dochodzi do odkładania bardzo istotnych inwestycji, do złego gospodarowania pieniędzmi i chyba wszyscy mieszkańcy Radomia są po prostu zmęczeni – my również – podkreśliła Okulska-Bożek.

Kolejny głos zabrał Karol Kowalski, wiceprezes radomskiego koła MW, który przedstawił zastrzeżenia dotyczące planu budżetu miasta na przyszły rok.

– Tegoroczny budżet naszego miasta zakłada wydatki na poziomie 1,435 mld zł, przychody na poziomie 1,297 mld zł, a to oznacza deficyt 138 mln zł. Na tym jednak nie koniec, prezydent zadeklarował w rozmowie na antenie Radia Rekord, że znajdzie 30 mln zł na dokończenie stadionu, co w obliczu sytuacji finansowej miasta jest bardzo wątpliwe i stawia nad inwestycją duży znak zapytania – mówił Karol Kowalski.

Dokończenie stadionu RCS znajduje się pod wielkim znakiem zapytania

Wiceprezes radomskiego koła MW wspomniał również o przyszłych podwyżkach, które dotkną mieszkańców Radomia.

– W związku z kiepską sytuacją budżetową w życie wejdzie m.in. znacząca podwyżka cen biletów MZDiK oraz wzrosną koszty związane ze Strefą Płatnego Parkowania. Bilet normalny ma kosztować teraz 5 zł zamiast 3 zł, a ulgowy 2,5 zł zamiast 1,5 zł. Prezydent postulował także podwyższenie podatku od nieruchomości – mówił Kowalski.

Karol Kowalski zaznaczył również, że RCS nie jest jedyną inwestycją, która nie została dokończona.

– Pieniędzy zabrakło nie tylko na dokończenie RCS-u, zabrakło również na budowę zapowiedzianej na 2022 rok ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szarych Szeregów. Inwestycja nie znalazła się także w budżecie na rok 2023. Dlaczego brak tej inwestycji jest szczególnie interesujący? Bo jednocześnie miasto Radom i radni Koalicji Obywatelskiej poparli inny, stworzony przez Lewicę, projekt z budżetu obywatelskiego – finansowanie z miejskich pieniędzy, których nie ma, in vitro – zauważył wiceprezes MW Radom.

Jak podkreślił, wszystko wskazuje na to, że przyjęcie projektu związanego z finansowaniem in vitro jest motywowane ideologicznie i ma na celu „przykrycie” tą „świetną” wiadomością problemów finansowych naszego miasta. Kowalski stwierdził, że obecnie w radomskich mediach pojawia się „tyle samo lub więcej informacji nt. in vitro, niż na temat problemów finansowych miasta, braku dobrego zarządzania inwestycjami czy ignorowania innych projektów obywatelskich”.

Radom będzie finansował in vitro – skąd na to pieniądze?

Na koniec konferencji członkowie zarządu radomskiego koła MW zaapelowali do prezydenta miasta Radosława Witkowskiego.

– Radomska MW apeluje: panie prezydencie, zamiast wypuszczać tematy zastępcze, niech się pan zacznie wywiązywać z obowiązków, bo pełni pan służbę dla radomian, którzy oczekują dokończenia RCS-u, oczekują taniej komunikacji miejskiej, oczekują poprawy bezpieczeństwa na drogach, a nie podwyżki podatku od nieruchomości czy opłat za strefę płatnego parkowania. Radomianie oczekują sprawnego zarządzania miastem, a nie konfrontowania ich na tematy ideologiczne. – zakończył Karol Kowalski.