Materiał Partnera

Monitoring na posesji – czy to legalne?

Kamery wokół domu instalowane są zazwyczaj ze względu na chęć zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz innym lokatorom. Urządzenia te świetnie sprawdzają się w charakterze dowodu w przypadku włamania, aktu wandalizmu czy kradzieży dokonanej na posesji, a także nierzadko pełnią funkcje odstraszające; potencjalni złodzieje, widząc kamery, w większości przypadków rezygnują z akcji. Wiele osób zastanawia się jednak, czy aby na pewno prywatny monitoring jest legalny. Okazuje się, że tak – pod warunkiem, że nie narusza prywatności innych osób i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Dopuszcza się monitorowanie oraz rejestrację obrazu na własnej posesji do celów osobistych. W drobnym skrócie, oznacza to, że jeżeli zarejestrowany przez kamery obraz obejmuje wyłącznie posesję właściciela kamer i nie jest przez niego przetwarzany do innych celów niż na użytek własny, monitoring jest legalny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszą kamerę?

Niezależnie od tego, czy mieszka się w centrum miasta lub posiada się dom na jego obrzeżach – ryzyko włamania istnieje zawsze. Złodzieje na swój cel wybierają przede wszystkim te posesje, w których (jak podejrzewają) znajdą coś cennego. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć się w system kamer zewnętrznych. Zaleca się, by taki sprzęt znajdował się przed wejściem do budynku, od strony głównych oraz tylnych drzwi. Niektórzy montują kamery także przy bramie. Obecnie najpopularniejszym rodzajem kamer są kamery IP, które z powodzeniem można podłączyć do domowej sieci internetowej. Takie rozwiązanie pozwala właścicielowi na monitorowanie obiektu nawet wtedy, gdy znajduje się on poza granicami miasta czy kraju – na przykład będąc na wakacjach. Kamery IP dają pogląd zarówno w czasie teraźniejszym, jak i nagrywają obraz, co daje właścicielowi przewagę, gdy tylko w obrębie posesji dojdzie do kradzieży bądź zniszczeń spowodowanych ingerencją nieproszonych gości. Aby jednak móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje kamera, należy wybrać odpowiedni model sprzętu. Czym właściwie powinna się charakteryzować dobra kamera IP? Podpowiadamy!

  • Podczas wyboru kamery, dobrze jest zwrócić uwagę na sposób transmitowania przez nią danych. Na rynku dostępne są zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe. Pierwsze utrzymują stabilność połączenia, jednak wymagają również przeciągania kabli. To dobry wybór na etapie stawiania domu, kiedy ma się szansę ukrycia połączeń w stropie bądź w ścianach. Drugi typ kamer, bezprzewodowy, świetnie nada się do w pełni wykończonego budynku. Ten rodzaj sprzętu wyposażony jest w odbiornik sieci WiFi. W tym przypadku warto jednak zadbać o stabilność połączenia, ponieważ może być ono ograniczone.
  • Jeżeli zależy Ci na bezproblemowej identyfikacji osób znajdujących się w zasięgu kamery, zwróć uwagę na jakość obrazu. Eksperci polecają modele transmitujące obraz w rozdzielczości co najmniej kilku Mpx, dzięki którym możliwe będzie dostrzeżenie szczegółów istotnych podczas rozpoznawania osób, które wkroczyły na posesję za dnia. Monitorowanie obrazu nierzadko (a czasem przede wszystkim) odbywa się też nocą. Z tego powodu powinno się wybierać modele na podczerwień, mające szeroki zasięg (10-30 metrów).
  • Nowoczesne modele kamer wyposażone są w czujnik ruchu, który pełni kilka istotnych funkcji, między innymi uruchamia systemy mające za zadanie odstraszyć złodzieja lub zaalarmować mieszkańców na temat wtargnięcia nieproszonego gościa. Innowacyjne kamery dają ogromne możliwości kompleksowego monitoringu posesji. Obraz można przeglądać zarówno na komputerze czy telefonie, mając pełną kontrolę nad tym, co dzieje się wokół domu.

Jakościowe kamery zewnętrzne można znaleźć między innymi w sklepie 5Tech, oferującym rozwiązania zarówno dla firm i osób prywatnych, którym zależy na najlepszym zabezpieczeniu swojego mienia. W asortymencie sklepu znajdują się również wideodomofony, monitory oraz zaawansowane stacje zewnętrzne, pozwalające na skuteczne zabezpieczenie się w razie kradzieży czy innych podobnych zdarzeń.

Co, jeśli obraz kamery wykracza poza posesję?

Obecność kamer zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców monitorowanej posesji. O ile rejestrowanie obrazu obejmującego wyłącznie teren prywatny jest w pełni legalne, sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy monitoring wykracza poza jego granice, rejestrując część chodnika czy ulicy. Wtedy konieczne jest umieszczenie na ogrodzeniu tabliczki o tym, że dany teren jest monitorowany. Druga komplikacja występuje w momencie, gdy kamera obejmuje część posesji sąsiada. Powinien on nie tylko wiedzieć, że jest nagrywany, lecz również wyrazić na to zgodę. Wyjątkiem jest występowanie uzasadnionego interesu administratora danych osobowych – na przykład potrzeba wykorzystania kamer do ochrony osób i mienia. Nie można jednak uznać stałej obserwacji cudzej posesji za wspomniany, uzasadniony interes. Warto mieć świadomość tego, że każdy taki przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez sąd. Każdy właściciel kamer powinien jednak wiedzieć o tym, że monitorowanie posesji sąsiada bez jego zgody jest niedozwolone i może mieć wysokie konsekwencje prawne dla obserwatora.