O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Mural z rannym powstańcem styczniowym odsłonięto we Wrzosie

Mural przedstawiający rannego powstańca styczniowego powstał z okazji 160. rocznicy potyczki z Powstania Styczniowego, jaka rozegrała się pod Wirem. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w niedzielę 12 listopada. Parafia we Wrzosie otrzymała szablę z dedykacją od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nawiązującą do tej uroczystości.

Mural znajduje się na budynku nieopodal kościoła parafialnego we Wrzosie. Przedstawia fragment obrazu „Ranny powstaniec” Stanisława Witkiewicza. Powstał z inicjatywy płk Andrzeja Stefańskiego, prezesa Związku Piłsudczyków RP Okręg Radom. Mecenasami projektu są: Małgorzata Nowakowska, Wojciech Pysiak i Rycerze Kolumba działający przy parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrzosie. Mural wykonali Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski.

Przed ceremonią odsłonięcia muralu, w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca sprawowana była msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta Rzeczpospolitej. Wszystkim zebranym przypomniał, żeby czerpać z tej miłości do Ojczyzny, którą mieli nasi ojcowie. Przekazał również pozdrowienia od prezydenta Andrzeja Dudy oraz na ręce ks. Dobczyńskiego, proboszcza wrzosowskiej parafii, szablę oficerską. Widnieje na niej data przekazania szabli i dedykacja od Prezydenta RP, o treści: „Otrzymaną przez mnie szablę przekazuję parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrzosie z okazji odsłonięcia muralu upamiętniającego 160 rocznicę Powstania Styczniowego”.

Po mszy św. miał miejsce montaż słowno-muzyczny dotyczący trudnego dochodzenia do wolności i niepodległości Polski. Przedstawili go uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie.

Krótki zarys historyczny dotyczący potyczki powstańców styczniowych z regularną armią carską, przedstawił proboszcz parafii we Wrzosie ks. Wojciech Dobczyński. Przypomniał, że doszło do niej 23 sierpnia 1863 r. pod Wirem.

– Przewaga sił zaborcy była ogromna. Polegli powstańcy spoczęli na cmentarzu parafialnym we Wrzosie, wielu leczyło rany w dworach szlacheckich w Wirze i Goszczewicach na terenie naszej parafii. W rocznicę wydarzeń, które uczą nas, co znaczy miłość do Polski, powstała inicjatywa, aby uczcić pamięć tych bohaterów – wyjaśnił ks. Dobczyński.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości i odśpiewali Hymn Narodowy. Potem wraz ze Strażacką Orkiestrą Młodzieżową wszyscy przeszli pod budynek z muralem. Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali: marszałek Stanisław Karczewski, wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński, ks. Kras, ks. Dobczyński i mecenasi projektu. Na koniec pomodlono się za poległych bohaterów. Były też przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości.  

Źródło: radom.gosc.pl

Foto: Parafia Wrzos facebook