O tym się mówi Religia Społeczeństwo

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Niedzielę Palmową

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Niedzielę Palmową w niedzielę, 2 kwietnia, w godzinach 10 – 18. 

2 kwietnia, ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona w Kościele na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na wiosenne święto Paschy, w Polsce nazywana jest Kwietną, Palmową lub Wierzbną. Rozpoczynamy nią Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze kościelne i domowe zwyczaje oraz obrzędy związane z tym świętem.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza do wspólnego przeżywania wydarzenia, a oto program uroczystości:

12.15

Ogłoszenie wyników konkursu pt. „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” i wręczenie nagród laureatom – Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii (wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”).

12.45

Formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa.

13.00

Msza Święta celebrowana przez ks. Biskupa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele św. Doroty z Wolanowa na terenie muzeum

Podczas uroczystej mszy, diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykonają Pasję.

11.30 – 17.00

Warsztaty pisania pisanek metodą batikową, Ośrodek Edukacji Muzealnej.

15.00 – 16.00

Widowisko „Wielka Niedziela” w wykonaniu Zespołu folklorystycznego „Piątkowy stok” ze Zwolenia – Dom Ludowy z Jedlni-Poświętnego.

Widowisko „Wielka Niedziela” przybliża zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi w regionie radomskim. Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” działa na terenie gminy Zwoleń od 2013 roku i ma na swoim koncie wiele sukcesów i dokonań. Jego członkowie zawsze chętnie włączają się w środowiskowe wydarzenia kulturalne, sportowe, a także charytatywne. Zespół dba o lokalną tożsamość i pielęgnuje regionalne zwyczaje i obrzędy, a przede wszystkim wspaniale promuje je poza granicami gminy. Godnie reprezentuje gminę Zwoleń na licznych konkursach, a także podczas uroczystości i wydarzeń cyklicznych.

10.00 – 18.00

– Wystawa „Portret zapomnianej prowincji kieleckiej. Pierściński, Buczkowski, Gajewski” – Stodoła sześcioboczna z Grójca.

– Wystawa pokonkursowa „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” – Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii.

– Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, m.in. palmy, pisanki, koszyki, ceramikę – Zespół wiatraków.

– Ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona o aranżacje świąteczne.

Patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej