Kultura i rozrywka Radom i okolice

Najbliższe wydarzenia organizowane przez Powiatowy Instytut Kultury

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży przygotował wystawę malarstwa oraz koncert.

„Pamiętnik w obrazach – część trzecia” to tytuł wystawy Katarzyny Nowickiej – Urbańskiej, która została  otwarta 7 grudnia w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży w „Galerii na Piętrze”.

Artystka urodziła się w  1963 roku w Radomiu, studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Później pracowała w tej uczelni jako asystent/adiunkt, w 1994 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia a w 2004 roku stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych w dyscyplinie artystycznej malarstwo na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Od 1997 r. pracuje  w Katedrze Sztuki (obecnie Wydziale Sztuki) UTH w Radomiu – od 2005 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa. Zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa rysunkiem i collagem.

Moje obrazy, rysunki i collage są przypomnieniem o złożoności egzystencji ludzkiej, a także wynikiem indywidualnego odbioru piękna natury, która nieustannie zachwyca swoją zmiennością i kruchością tworzenia. Łączę w swoich pracach fragmenty realistyczne z abstrakcyjną materią malarską. W malarstwie najbardziej cenię głębię obrazu, rozumianą dosłownie i w przenośni, poszukiwanie koloru, wyrazu kompozycji, nowej emocji, tajemnicy.

– powiedziała Katarzyna Nowicka-Urbańska.

Ekspozycja jest prezentacją, do stworzenia której artystka wykorzystała odbitki ksero z fotografii z lat 60 – tych XX w. Okres ten malarka uważa za czas niezwykłego pokolenia młodych ludzi, kreatywnych i twórczych, atmosfera tych lat zawsze fascynowała Urbańską:

Używam wklejonych reprodukcji, kalki technicznej, kolorystyki przypominającej druk okładek książek z tamtego czasu: szarości lnu, zgaszonej żółci, oranżu, zieleni, różu, błękitu, ciepłej czerni druku. Wklejam również kopie własnych fotografii, kwiatów w wazonie, tkanin

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza także na koncert adwentowy, który odbędzie się 11 grudnia o godz. 13:00 w Pionkach w kościele pw. NMP. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu „Cztery Pory Roku”. Tytuł spotkania to „Grzechem Adama ludzie uwikłani”. Pieśni adwentowe zaśpiewa Adam Strug, na lirze korbowej towarzyszyć mu będzie Mateusz Kowalski.

Zbiór tradycyjnych, polskich pieśni adwentowych nie należy do obszernych. W reprezentatywnym dla polskiego repertuaru nabożnego Śpiewniku Kellera (1870) liczy zaledwie 27 pozycji. W tym poprzedzającym Boże Narodzenie okresie liturgicznym – poza adwentowymi – śpiewano też pieśni maryjne i hagiograficzne m.in. o patronce dobrej śmierci św. Barbarze.

Źródło informacji i foto: Powiatowy Instytut Kultury