Radom i okolice Religia Wiadomości

Nie żyje ks. kan. Adam Radzimirski

Nie żyje ks. kan. Adam Radzimirski, były proboszcz św. Zygmunta w Szydłowcu. Zmarł w sobotę 1 czerwca w radomskim szpitalu. Ostatnie miesiące życia spędził w Domu Księży Seniorów w Radomiu. Miał 78 lat. 53 lata przeżył w kapłaństwie.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę 5 czerwca o godz. 13.00 w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu. Ciało ks. Radzimirskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym.

Ks. kan. Adam Radzimirski urodził się 20 czerwca 1946 r. w Wierzbicy w rodzinie Anny i Władysława Radzimirskich. Pochodził z parafii św. Stanisława w Wierzbicy. W 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1971 r. z rąk bp Piotra Gołębiowskiego. Był wikariuszem w parafiach: Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce, św. Wawrzyńca w Niekłaniu, św. Józefa w Skarżysku-Kamiennej i w parafii katedralnej pw. Opieki NMP w Radomiu. Pełnił posługę proboszcza w parafiach: Świętej Trójcy w Tarłowie, MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, św. Wojciecha w Wojciechowicach, a w latach 1992 – 2019 w parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, której był niestrudzonym gospodarzem.

Odnowił zabytkową farę św. Zygmunta. Przeprowadził konserwację zabytkowych elementów świątyni: ołtarzy, modrzewiowego stropu z niespotykaną polichromią, będącą przykładem rzadkiej architektury sakralnej, także witraży, pięknej grupy rzeźb Chrystusa Ukrzyżowanego, w otoczeniu czterech aniołów, kasetonów pod chórem kościelnym, dzwonnicy, także pokrycia dachowego.

Był doskonałym kaznodzieją i oddanym duszpasterzem, cieszącym się zaufaniem parafian. Zainicjował i wspierał wiele poczynań duszpasterskich i dzieł społecznych. Dzięki niemu w parafii działa wiele grup i wspólnot. Organizował pomoc charytatywną dla potrzebujących. Swoim działaniem potrafił integrować społeczność parafialną. Skutecznie motywował młodzież, nie tylko na płaszczyźnie religijnej, ale także kulturalnej i turystycznej.

Pełnił rolę powiatowego kapelana strażaków i rzemiosła. Był aktywnym uczestnikiem różnych wydarzeń w Powiecie Szydłowieckim. Przewodniczył wielu ważnym uroczystościom. Cieszył się szacunkiem i autorytetem. Pełnił zaszczytną funkcję dziekana Dekanatu Szydłowieckiego.

Poza tym troszczył się o sprawy Ojczyzny. Poświęcał uwagę jej historii, tradycjom niepodległościowym, bohaterom narodowym. Podkreślał jak wielkie znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży odgrywa patriotyzm.

Decyzją Rady Powiatu w Szydłowcu otrzymał zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Powiatu Szydłowieckiego”, będącego wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług i wybitnych osiągnięć jako proboszcza.

Za swoje zaangażowanie na rzecz wspólnoty parafialnej i Powiatu Szydłowieckiego był uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami: srebrnym Krzyżem Zasługi – nadanym 18 sierpnia 2005 r. za zasługi dla Powiatu, obywateli, ofiarną działalność publiczną, działalność charytatywną; Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła – nadanym 19 maja 2011 r., Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” Marszałka Województwa Mazowieckiego będącego wyróżnieniem za działalność, która wybitnie przyczyniła się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza – nadanym 16 czerwca 2011 r.

Źródła: diecezja.radom.pl / naszszydłowec.pl

Foto: diecezja.radom.pl