O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Nowe ogniska ASF w regionie radomskim

Nowe ogniska ASF w regionie radomskim. O najnowszym odkryciu poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii.

We wtorek, 5 września 2023 roku na facebookowym profilu Miasta i Gminy Skaryszew, pojawił się komunikat dotyczący wykrycia nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzika padłego w miejscowości Polany (gmina Wierzbica).

Przypomnijmy, że jest to już trzecie ognisko ASF wykryte w regionie radomskim.

W ubiegłym miesiącu, w jednym z gospodarstw w Pakosławiu (gmina Iłża) wykryto Ognisko ASF. Z tego powodu konieczne było wybicie ponad 2,1 tys. świń.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

ASF (African Swine Fever), po polsku Afrykański Pomór Świń, to wirusowa choroba zakaźna, która dotyka świnie. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa dla świń domowych oraz dzikich, ale nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Objawy ASF obejmują gorączkę, apatię, utratę apetytu, krwawienia i wreszcie śmierć.

Aktualna mapa ASF dostępna jest TUTAJ.