O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Nowy rok harcerski rozpoczęli Skauci Europy

Nowy rok harcerski rozpoczęli Skauci Europy. Członkowie tego katolickiego stowarzyszenia harcerskiego zawierzali siebie i swoje plany podczas wspólnej Mszy św. oraz dzielili się miłymi wspomnieniami z wakacyjnych wypraw. W diecezji radomskiej jest 400 skautów.  

Nowy rok Skauci Europy zainaugurowali Mszą św., która była sprawowana w sobotę 9 września o godz. 9.30 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata u księży filipinów. Przewodniczył jej bp Marek Solarczyk. Przybyli skauci ze swoimi rodzinami i duszpasterzami. Zawierzali Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi wszystkie tegoroczne plany i prosili o potrzebne dary i łaski, aby podołać wszystkim obowiązkom w szkole, pracy, a także by dobrze wypełniać służbę harcerską.

Radomski biskup w czasie homilii zachęcał ich do tego, aby każdy z nich był apostołem Dobrej Nowiny dla innych.

– Wspomnijcie, co było taką Dobrą Nowiną w życiu skautowym, szczególnie kiedy jest się w terenie. Taką Dobrą Nowiną przemawiającą bardzo bezpośrednio jest chociażby to, że jest ktoś, nie jestem sam, szczególnie wtedy, kiedy może czuję się bezradny, zaniepokojony, czy dam sobie radę. I on z troski mówi, że ci pomogę. Co jest taką Dobrą Nowiną, którą wy zanieśliście innym ludziom? Bo nie chodzi tylko o to, abyśmy patrzyli, co otrzymaliśmy, ale i o to, co jesteśmy w stanie ofiarować, co przekazaliśmy, jakie bogactwo darów – powiedział bp Marek Solarczyk

W nawiązaniu do Listu św. Pawła do Kolosan, w którym Apostoł stwierdził, że stał się sługą Ewangelii, bp Solarczyk stwierdził, że skauci też mogą tak powiedzieć, ze niosą Dobrą Nowinę:

– Stajemy tu z taką wrażliwością, wdzięcznością, że może i w naszym życiu był taki moment, że nie potrafiliśmy, ale przyszedł ktoś i staliśmy się tymi, którzy potrafili odnaleźć to dobre myślenie i wejść na tę drogę, że nasze czyny naprawdę były święte i nieskalane. Dziękujmy za to, ale też odnówmy – mówił bp Solarczyk

Po Mszy św. wszyscy spotkali się w dolnej części kościoła, gdzie były zaprezentowane zdjęcia z obozów letnich.

Na zakończenie, w parku Leśniczówka odbyły się Apele Harcerzy. Najpierw był Apel ze środowiska radomskiego, a po nim Apele w jednostkach.

Zapaleni szachiści mogli wziąć udział w turnieju szachowym, który odbywał się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego. Wspólne rozgrywki były okazją do sprawdzenia swoich umiejętności szachowych, do poznania innych pasjonatów tej strategicznej gry, oraz do zdobycia atrakcyjnych nagród.  

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat).

Skauci Europy praktykują metodę opartą na pedagogice Roberta Baden Powella, którą wzbogacili: ojciec Jacques Sevin z Francji, a także Jean Corbisier i hrabia Mario di Carpegna z Włoch. Powstała ona w latach 20. XX wieku.  

Celem tego stowarzyszenia jest rozwój dzieci i nastolatków poprzez grę i przygodę w otoczeniu przyrody oraz przyjęcie odpowiedzialności w grupie.

Źródło i foto: radom.gosc.pl