O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Ostatnie 14 dni wakacji w boju!

Dzienno-nocne szkolenia strzeleckie, działania w obronie i kontakcie z przeciwnikiem, przemarsz w polach minowych, wysadzanie, ewakuacja rannych z pola walki, budowa stanowisk ogniowych – między innymi takie szkolenia przeszli terytorialsi z południowego Mazowsza w ramach trwającego poligonowego szkolenia zintegrowanego.

W ostatnie 14 dni wakacji blisko tysiąc żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyło w szkoleniu zintegrowanym podsumowującym kolejny rok szkoleń rotacyjnych. Na terenie całego Stałego Rejonu Odpowiedzialności, ale również w wojskowych ośrodkach poligonowych, m.in. Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, terytorialsi ze wszystkich pododdziałów wchodzących w skład brygady w ramach zgrupowania nabywali oraz doskonalili umiejętności z zakresu wojskowego rzemiosła.

– To był bardzo intensywny czas dla żołnierzy całej brygady. Pierwszy tydzień szkolenia był głównie ukierunkowany na zadania związane z organizacją i zabezpieczeniem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023. Żołnierze 6MBOT oraz innych brygad OT we współpracy z pozostałymi służbami mundurowymi, m.in. z policją czy ratownikami medycznymi, czuwali nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem Pokazów. Jednak główny nacisk skupił się na szkoleniu ogniowym. Pododdziały 6MBOT wykonywały m. in. strzelania dzienno-nocne na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, gdzie żołnierze realizowali ćwiczenia przygotowawcze z broni strzeleckiej oraz strzelania bojowe. Nasi saperzy doskonalili swoje umiejętności z wysadzania materiałów wybuchowych metodą ogniową, elektryczną i mieszaną, ale też tworzyli umocnione stanowiska ogniowe – mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak i dodaje: – Na obecnym etapie rozwoju, głównym zadaniem brygady jest dalsze rozwijanie potencjału osobowego oraz szkolenie żołnierzy OT. Dzięki temu mazowieccy terytorialsi będą mogli jeszcze bardziej efektywnie wspierać lokalne społeczności oraz administrację samorządową.

Celem szkolenia poligonowego jest przede wszystkim doskonalenie i zgrywanie umiejętności indywidualnych i zespołowych w wykonywaniu zadań ogniowych w dzień i nocy oraz w działaniach taktycznych w składzie pododdziałów, ale nie tylko. Żołnierze poszerzają swoje umiejętności w organizowaniu i prowadzeniu działań bojowych w różnych warunkach terenowych, meteorologicznych oraz we współdziałaniu z pododdziałami innych rodzajów wojsk.

Dla kogo WOT?

O przyjęcie w szeregi WOT może ubiegać się osoba, która: jest pełnoletnia, posiada polskie obywatelstwo, jest niekarana, jest zdrowa fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskowa, oraz nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.
Nie wahaj się! Czekamy na Ciebie! Skontaktuj się z naszym rekrutrem – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ Wniosek o powołanie możesz złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.