O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Parafia św. Krzyża w Kozienicach ma nowego administratora

Parafia św. Krzyża w Kozienicach ma nowego administratora. Nominacje otrzymał dotychczasowy proboszcz małej parafii pw. Apostołów św. Piotra i Pawła w Łękawicy ks. Dariusz Sałek, który pełnił tę funkcję przez ostatnie dziesięć lat. 

Ks. Dariusz Sałek został mianowany na administratora kozienickiej parafii przez bp Marka Solarczyka, z dniem 13 lutego 2023 r. Jednocześnie został zwolniony z dotychczas pełnionej funkcji proboszcza niewielkiej parafii w Łękawicy, należącej do dekanatu głowaczowskiego.

Dokument nominacyjny otrzymał w niedzielę 26 lutego. Jego treść odczytał ks. dziekan Władysław Sarwa na początku Mszy Św. sprawowanej w kościele św. Krzyża w Kozienicach o godz. 12.00. Potem ks. dziekan wręczył mu klucze do kościoła.

Homilię w czasie Mszy Św. wygłosił ks. infułat Lucjan Święszkowski z diecezji warszawsko-praskiej, który wspominał historię remontu łękawickiego kościoła, kiedy proboszczem został ks. Sałek.

Ksiądz infułat pomógł mu wtedy w przygotowaniach do tego remontu. Zrobił zdjęcia kościoła, na podstawie których architekt, z którym wielokrotnie współpracował wykonał projekt. Wskazał miejsce, gdzie ks. Sałek mógł zakupić materiały potrzebne do remontu kościoła i plebani. Polecił kamieniarza, który wykonał ołtarz. Zaznaczył, że ks. Dariusz Sałek dzięki temu, że łatwo nawiązywał kontakty z ludźmi, szybko pozyskał sobie współpracowników i dobroczyńców, którzy pomagali w remoncie kościoła.

Podkreślał, że ks. Sałek był wtedy pełen entuzjazmu i tego mu życzył przy sprawowaniu nowej funkcji, aby mu go nie zabrakło i by ta parafialna wspólnota żyła obecnością naszego Pana Jezusa Chrystusa. By rozwijała się nie tylko pod względem materialnym, ale przede wszystkim duchowym.

Nowy administrator parafii św. Krzyża w Kozienicach w rozmowie z Radiem Plus podzielił się swoimi wrażeniami z tej ważnej dla niego chwili:

-Wyzwania ogromne, oczekiwania ludzi jeszcze większe. Jak Pan Bóg poprowadzi, to damy radę. Mam nadzieję, że Duch Święty będzie tak prowadził te działania i moje i księży, a przede wszystkim tych, którzy będą chcieli budować tę wspólnotę takimi drogami, żeby chwała Boża rzeczywiście rosła. O to będziemy się modlić i zabiegać. Po to będziemy pracować, żeby zarówno od strony duchowej, jak i tej trudnej, administracyjnej, te sprawy zostały jak najszybciej naprawione i by chwała Boża mogła wzrastać – powiedział ks. Dariusz Sałek

Ks. Dariusz Sałek pochodzi z Radomia. Przez ostatnie dziesięć lat był proboszczem parafii Apostołów św. Piotra i Pawła w Łękawicy, należącej do dekanatu głowaczowskiego. Seminaryjne lata rozpoczynał w sandomierskim Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie był przez trzy lata, zaś następne trzy lata uczył się w WSD w Radomiu. Świecenia kapłańskie przyjął w 1993 r.

Utalentowany muzycznie. Ukończył radomską szkołę muzyczną II stopnia, oraz w 2003 r. akademię muzyczną w Katowicach. Gra na fortepianie, flecie i klarnecie. Poza tym komponuje, dyryguje i śpiewa.

 

Źródło  i foto: radioplus.com.pl