O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Parafia we Wrzosie będzie obchodzić jubileusz 650 – lecia

Parafia we Wrzosie będzie obchodzić jubileusz 650 – lecia powstania. Uroczystości odbędą się w niedzielę 1 października w kościele św. Wawrzyńca. W tym roku przypadnie też 100 – lecie rekonsekracji kościoła.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w sobotę 30 września. W Publicznej Szkole Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie, na sali gimnastycznej, o godz. 18.00 odbędzie się przedpremierowa projekcja filmu „Klecha” a po niej prelekcja ks. dr Michała Krawczyka i Dariusza Kupisza, którzy przedstawią historię ziemi wrzosowskiej, oraz tamtejszej parafii i kościoła.

Z kolei w niedzielę 1 października o godz. 15.30, w kościele św. Wawrzyńca we Wrzosie będzie miał miejsce koncert muzyki sakralnej. Wystąpi Magda Anioł. O godz. 16.40 zostaną przypomniane dwie ważne postaci związane z wrzosowską parafią. Będzie to wspomnienie o śp. parafianinie ks. Władysławie Paciaku, artyście malarzu, który przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego konserwatora zabytków. W tym roku przypada 40 rocznica jego śmierci. Kolejną wspomnianą postacią będzie śp. ks. prałat Mieczysław Deka, proboszcz wrzosowskiej parafii w latach 1985 – 2001.

O godz. 17.00 zostanie odprawiona główna Msza św. Będzie jej przewodniczył Biskup Diecezji Radomskiej Marek Solarczyk, który tamtejszej młodzieży udzieli sakramentu bierzmowania. Zostaną też poświęcone witraże, ufundowane przez parafian i grupy działające w parafii. Nastąpi również złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ks. Paciaka i odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. M. Deki.   

Po głównych uroczystościach na parkingu parafialnym odbędzie się dalsza część jubileuszowych obchodów. Będą to: wręczenie drobnych upominków fundatorom witraży przez radomskiego ordynariusza ks. bp Marka Solarczyka, przemówienia okolicznościowe. Ok. godz. 19.00 – degustacja dań regionalnych, oraz koncert kapel ludowych.

Parafię we Wrzosie erygował abp. Jarosław Skotnicki ok. 1372 r. W tym samym roku powstał pierwotny drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Idziego. W 1420 r. na jego miejscu wybudowano nową, murowaną świątynię, która była konsekrowana w 1521 r. Kościół w połowie XVI w. przejęli protestanci. Odzyskano go po przejściu na wiarę katolicką rodziny Podlodowskich. W 1908 r. świątynię powiększono, dobudowując w nim część nawy i wieżę. W 1915 r. kościół został zniszczony w wyniku działań wojennych. Odbudowano go staraniem ks. Piotra Dembowskiego w latach 1917 – 1923. W 1923 r. bp pomocniczy diecezji sandomierskiej Paweł Kubicki dokonał rekonsekracji kościoła. Świątynię odrestaurowano w 1984 r.

Obecny kościół jest ornamentowany, wzniesiony z cegły. Znajduje się w nim pięć dębowych ołtarzy w stylu gotyckim. Przy Wielkim Ołtarzu widnieje tablica pamiątkowa proboszcza Antoniego Ambroziewicza z portretem zmarłego. W pobliżu ambony, znajdują się dwa ołtarze ku czci św. Anny i św. Joachima. W kaplicy, zw. „Ukrzyżowanie” umieszczono obraz namalowany przez śp. ks. Paciaka „Zdjęcie z krzyża”. W drugiej kaplicy w ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej, który zabierali na wyprawy wojenne polscy rycerze. Pod nim wisi obraz św. Franciszka z Asyżu. W przedsionku kościoła stoi kropielnica w stylu gotyckim, oraz wykonana z piaskowca dawna chrzcielnica, na której znajdują się zdobienia w postaci trzech herbów: Jeleń, Nałęcz i Dolia. Świątynia posiada dwa dzwony: z 1744 r i z 1876 r.  

Źródła: radioplus.com.pl / diecezja.radom.pl / razemdla radomki.pl

Foto: pl.m.wikipedia.org