Kultura i rozrywka O tym się mówi PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” dostępny dla zwiedzających

Czym były legendarne sabaty czarownic, jak wyglądały obrzędy i wierzenia dawnych Słowian, skąd wzięło się określenie „madejowe łoże”, to niektóre zagadnienia przedstawione w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Multimedialne muzeum udostępniono zwiedzającym w Nowej Słupi.

Obiekt nazywany w skrócie Parkiem Legend powstał w Nowej Słupi w sąsiedztwie tzw. piecowiska, gdzie odbywają się „Dymarki Świętokrzyskie”. Placówka od 1 sierpnia jest dostępna dla zwiedzających.

Park łączy w sobie formułę nowoczesnego muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową. Przybliżane są tam legendy i historia Gór Świętokrzyskich. Wędrujący interaktywną trasą turyści dzięki multimediom obejrzą m.in. sabat czarownic na Łysej Górze, zapoznają się z pradawnymi wierzeniami Słowian, legendami dotyczącymi zbójów, rycerzy i świętych.

„Znajdujemy się u zbocza Łysej Góry, szczytu wręcz legendarnego, znanego z wielu opowieści, legend, tych o czarownicach, zbójach, cyklopach. W naszym parku odwołujemy się do szerokiego kontekstu kulturowego Łysej Góry – od czasów związanych ze starożytnym hutnictwem świętokrzyskim, przez czasy słowiańskie i oddawanie czci pradawnym bóstwom na Łyścu, do czasów chrześcijańskich” – powiedział PAP wicedyrektor instytucji Piotr Sepioło.

Przewodnikami po trasie jest pielgrzym, któremu głosu użyczył lider zespołu TSA – Marek Piekarczyk. Drugą narratorką jest czarownica, którą odgrywa aktorka, Małgorzata Klara. Zobaczymy również aktorów, którzy na co dzień grają na deskach teatrów województwa świętokrzyskiego – w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego czy Teatrze Kubuś w Kielcach.

„W trakcie zwiedzania angażujemy wszystkie zmysły – w piekle czujemy zapach siarki, powiew ciepła. W salach zamontowane są liczne ekrany, prezentowane są filmy. Przedstawianie legend w sposób multimedialny ułatwia odbiór i wyobrażenie opowieści sprzed wielu wieków” – zaznaczył dyrektor.

Dodał, że odwiedzający, poznają historię i legendy nie tylko związane z Łysogórami, ale także innymi zakątkami regionu. „Punktem wyjściowym jest dla nas Łysa Góra, ale legendy, które opowiadamy, związane są z całym województwem i takimi miejscami jak Sandomierz, Chęciny, Krzyżtopór czy Kielce. Naszym celem było to, aby turyści przyjeżdżający tutaj poznali historię regionu w pigułce i w nowoczesnej formie” – dodał.

Po wyjściu z trasy turystycznej zwiedzający trafiają do sali edukacyjnej, gdzie znajdują się stoły multimedialne, interaktywna mapa regionu świętokrzyskiego. Są tam również stanowiska z okularami VR i specjalny symulator lotu na miotle. Zwiedzający, podróżując za jedną z czarownic, przemierzają Łysogóry, obserwując świat z lotu ptaka, odwiedzają świętokrzyskie zamki, wioski, gołoborza i Puszczę Jodłową.

Budowa Parku Legend kosztowała ponad 21 mln zł, z czego około 17 mln stanowiło unijne dofinansowanie. Pozostałą kwotę zapewniły oddział Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz samorząd Nowej Słupi.

Zwiedzanie jest płatne, bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 25 zł. Dostępne są także wejścia grupowe i rodzinne. Park Legend będzie czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9-18. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania obiektu są dostępne na stronie parklegend.pl.

W pobliżu Parku znajduje się również Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. W placówce przedstawiona została historia żelaza i początków metalurgii w Górach Świętokrzyskich sprzed 2 tys. lat. W sąsiedztwie dwóch instytucji planowane jest również Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ aszw/