Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Patriotyczne murale na budynku PSP nr 27 odsłonięte!

Patriotyczne murale na budynku PSP nr 27 odsłonięte! Jeden z nich przedstawia Harcerską Pocztę Polową, zaś drugi – sanitariuszki Powstania Warszawskiego. 

W środę, 27 września 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 27 odbyły się uroczystości odsłonięcia patriotycznych murali. Ulokowane są one na bocznych ścianach budynku szkoły. Jeden z nich przedstawia Harcerską Pocztę Polową z hasłem Szarych Szeregów „Dziś, jutro, pojutrze”. Drugi mural zaś przedstawiał sanitariuszki Powstania Warszawskiego. 

Wydarzenie zainaugurowała o godzinie 14.00 Msza Święta odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Świata przy ulicy Olsztyńskiej. Następnie, uczestnicy wydarzenia przenieśli się na teren szkoły przy ulicy Sadkowskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. 

– Murale nawiązują do patrona naszej szkoły, do Szarych Szeregów. Bohaterowie tamtych wojennych czasów mogą być wzorem godnym do naśladowania. Byli to młodzi ludzie, którzy bronili wolności

tłumaczyła Małgorzata Balicka, dyrektorka PSP nr 27.

Na wydarzeniu pojawił się także wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz. Przypomnijmy więc, że obie prace powstały dzięki konkursowi „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, organizowanemu przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w którym wzięła udział szkoła.

Te murale, które tworzymy, których w tym roku w Polsce jest ponad 70, a już w skali trwania tego projektu kilkaset, a na terenie ziemi radomskiej jest to już bodajże piąty mural, abyśmy również i w ten niekonwencjonalny sposób odnosili się do wartości patriotycznych, do patriotyzmu lat minionych, do patriotyzmu wielkich bohaterów

mówił wiceminister obrony narodowej.

Na ten cel MON przeznaczyło 50 tys zł. Finalnie wartość zadania wyniosła 62 tysiące złotych.