Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice

Pięć nowych autobusów miejskich wyjedzie na ulice Radomia

nowe autobusy wyjechały na ulice Radomia

Pięć nowych autobusów miejskich klasy mega 18 m, MAN Lion’s City 18, zasilanych olejem napędowym, zasiliło flotę radomskiego MPK. Zastąpią najstarsze przegubowce, wyprodukowane w 2006 roku. 

– Ten zakup wpisuje się w strategię rozwoju komunikacji miejskiej w Radomiu. Wprawdzie w ostatnich latach informowaliśmy głównie o zakupach autobusów elektrycznych lub zasilanych gazem CNG, ale nie możemy też zapominać o obecnej sytuacji. Bardzo drożeje zarówno energia elektryczna jak i gaz ziemny. Ceny są nieprzewidywalne. Dlatego potrzebny jest swego rodzaju mix, który nie będzie nas nadmiernie obciążał finansowo i cieszę się, że zarząd spółki podjął roztropną decyzję o zakupie tych autobusów. To wprawdzie pojazdy z sinikiem diesla, ale też spełniające wyśrubowane normy emisji spalin – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Każdy z przegubowych MAN-ów pomieści 154 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Dodatkowo posiada dwa stanowiska na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Autobusy są klimatyzowane, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w wyświetlacze LED i LCD, nagłośnienie do zapowiedzi kolejnych przystanków, monitoring, system liczenia pasażerów, 5 podwójnych portów USB, umożliwiających pasażerom ładowanie baterii urządzeń mobilnych oraz kasowniki dotykowe, w tym jeden z funkcją terminala płatniczego. Silniki autobusów spełniają rygorystyczną normę emisji spalin EURO-6, porównywalną z niską emisją autobusów gazowych. Ponadto posiadają moduł hybrydowy i układ rekuperacji energii hamowania, która magazynowana jest w specjalnych superkondensatorach umiejscowionych na dachu pojazdu.

Nowe przegubowce wyjadą na ulice Radomia w pierwszym tygodniu stycznia. Będą obsługiwały najbardziej oblegane przez pasażerów linie nr: 4, 7, 9 i 17.

Obecnie największy radomski przewoźnik posiada 19 autobusów elektrycznych, 42zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG oraz 71 diesli.

W 2023 roku na ulice Radomia wyjedzie także 6 kolejnych przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych, zamówionych przez MPK, w kwietniu br., od firmy Solaris Bus & Coach. Na ich zakup MPK pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ponad 12,6 mln zł dotacji oraz ponad 7 mln zł niskooprocentowanej pożyczki.

Źródło: Miasto Radom