Radom i okolice Religia Wiadomości

Pielgrzymka trzeźwościowa w drodze do Niepokalanowa

Pielgrzymka trzeźwościowa wyruszyła we wtorek 25 czerwca do Niepokalanowa. Bierze w niej udział ponad 100 osób. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło „Wolni, by kochać”.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Przewodniczył jej bp Marek Solarczyk, który przywitał pątników słowami:  

– Dziękuję wam za waszą obecność. Niech to będzie czas waszego umocnienia i obfitych darów, które sprawią, że to wszystko co płynie z trzeźwości będzie umocnione w tych, którzy w niej trwają, będzie nadzieją dla tych, którzy liczą, że inni to odkryją, będzie źródłem przemiany tych, którzy trzeźwości nie zachowują.

mówił bp Solarczyk

Radomski ordynariusz zaznaczył, że pielgrzymka wyrusza w szczególnym dniu dla Radomia, kiedy wspominamy wydarzenia radomskie, jakie miały miejsce 48 lat temu.  

W homilii bp Solarczyk nawiązał do czytań liturgicznych, które jego zdaniem wyrażają to, co niesie każda pielgrzymka i każdy pielgrzym, bez względu na intencję, z jaką wyrusza na pielgrzymi szlak.

– Z jednej strony jest gotowy do poświęcenia, o którym mówi dzisiaj Pan Jezus w Ewangelii, do tego wszystkiego, co jest wyrażane w znaku ciasnej bramy, trudnej drogi, jest gotowy do tego, aby nie tyle liczyć na to, co inni zrobią dla niego, ale na to, żeby innym pomóc.

mówił biskup radomski.

Na koniec homilii modlił się, aby pielgrzymka była czasem przeżycia i doświadczenia piękna wspólnoty, człowieka ofiarnego, oddanego, trzeźwego i kochającego.

– Niech on przyniesie te owoce, które z mocą Boga przemienią wszelkie słabości i oddalą wszelkie zagrożenia. Niech to umocni każdego z was, wasze rodziny. Niech przyniesie umocnienie i dla naszego miasta i diecezji. Bóg wpisuje w serce i duszę człowieka oddanego i ofiarnego niewyobrażalną łaskę. Niech ona was chroni, prowadzi, niech obdarza was Bożym pokojem – mówił w homilii bp Solarczyk.

bp Marek Solarczyk

Pielgrzymka trwa 6 dni. Pątnicy mają do pokonania około 120 km. Będą uczestniczyć w codziennej Mszy św., nabożeństwach wieczornych. Oprócz tego będą również słuchać konferencji i dzielić się świadectwem życia. Nie zabraknie też radości i wspólnej zabawy. W tym roku pielgrzymuje ponad 100 osób, z tego 35 proc. pątników to dzieci.

Dyrektorem pielgrzymki jest ks. Krzysztof Bochniak, który podkreśla, że pielgrzymka trzeźwościowa ma charakter rodzinny. Zaznaczył, że zagrożeń odnośnie uzależnień jest coraz więcej. Cieszy go to, że w czasie pielgrzymki budzi się troska rodziców, którzy modlą się, by ich dzieci nie wpadły w nałogi.

Pielgrzymka zakończy się 30 czerwca Mszą św. o godz. 13.00 w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie.

Źródła: ekai.pl / radom.gosc.pl

Foto: radom.gosc.pl