Radom i okolice Społeczeństwo

Pierwszy w 6MBOT – starszy instruktor nowego systemu szkolenia strzeleckiego! 

15 grudnia zakończył się pierwszy w Wojskach Obrony Terytorialnej kurs na starszego instruktora szkolenia strzeleckiego. Trwał on łącznie 8 tygodni i podzielony był na 5 poziomów. Terytorialsi szkolili się pod okiem starszych instruktorów z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Wśród siedemnastu uczestników wybranych z całej Polski znalazł się również żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Siłach Zbrojnych trwa obecnie reorganizacja całego systemu szkolenia strzeleckiego/ogniowego. W 2022 r. zostały wprowadzone założenia nowego systemu szkolenia strzeleckiego. Obecny rok to czas wprowadzania do użytku znowelizowanych dokumentów – Programu Strzelań z Broni Strzeleckiej oraz Metodyki szkolenia ogniowego/strzeleckiego. Kluczowym elementem systemu jest również kadra instruktorska. 

W połowie grudnia zakończył się pierwszy w WOT kurs na starszego instruktora szkolenia strzeleckiego z karabinka i pistoletu wojskowego. Trwał on od marca i poprowadzili go instruktorzy z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego nr 2 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Kurs ukończyło sześciu żołnierzy z siedemnastu, którzy podjęli się tego wyzwania. Jednym z nich jest żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Cały kurs jest podzielony na 5 etapów. Pierwszy z nich to tzw. ABC oraz strzelanie w postawie stojącej. Kolejne trzy poziomy to opanowanie techniki strzelania z postawy stojąc, klęcząc i leżąc w różnych uwarunkowaniach w tym zza czy znad przesłon, z przeniesieniem rejonu celowania pomiędzy celami, w tempie i na resecie. Poziom piąty to zwroty w każdej z postaw oraz wszystkie uwarunkowania dla każdej postawy

mówił oficer, starszy instruktor nowego systemu szkolenia strzeleckiego w 6MBOT. 

Każdy poziom kursu to część szkoleniowa i metodyczna. W części szkoleniowej kandydaci uczyli się i doskonalili umiejętności w zakresie techniki prowadzenia ognia z broni strzeleckiej. W części metodycznej uczestnicy dowiadywali się „jak szkolić?” kolejnych żołnierzy.  

Bardzo się cieszę, że na sześciu żołnierzy w całych WOT, którzy ukończyli kurs, jeden to żołnierz mojej brygady. W 6MBOT intensywnie wdrażamy nowy system szkolenia strzeleckiego, aby każdy ochotnik, który trafi w nasze szeregi mógł być szkolony przez profesjonalnie przygotowaną kadrę instruktorską

mówił pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Wszystkie zajęcia odbywały się w formie praktycznej, na strzelnicy.