O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości wyruszyła do Niepokalanowa

Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości wyruszyła do Niepokalanowa w niedzielę 25 czerwca, po Mszy św. sprawowanej o godz. 8.00 w radomskiej katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. Pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak po raz 34. Do Niepokalanowa dotrą w piątek 30 czerwca. Towarzyszy im hasło: „Wolni w Chrystusie”.

Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Zieliński, oficjał sądu. Koncelebrowali ją dwaj kapłani, uczestniczący w pielgrzymce: ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor pielgrzymki i ks. Krystian Wieteska.

Pielgrzymi każdego dnia mają przemierzać odcinek trasy o dł. 15 – 25 km. Po drodze odwiedzają sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Przejdą przez Białobrzegi, Lutkówke, Jaktorów. Będą prosić Boga w intencji trzeźwości oraz za nasze miasto i diecezję.

Każdego dnia będą słuchać konferencji, uczestniczyć we Mszy św., w wieczornych nabożeństwach. Podzielą się również świadectwem życia i spędzą miło czas na wspólnej zabawie.

W pielgrzymce do Niepokalanowa uczestniczą nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, ale również te, które chcą za takie osoby modlić się i ofiarować w ich intencji pielgrzymi trud. Są rodziny z dziećmi i duża grupa młodzieży.

Ojcem duchownym pielgrzymki, od początku jest ks. Marek Dziewiecki, duszpasterz trzeźwości, pedagog i psycholog. W nawiązaniu do hasła tegorocznej pielgrzymki „Wolni w Chrystusie”, powiedział:

– Idziemy, żeby przypomnieć i sobie, i tym, którzy nas widzą po drodze, z nami się modlą, że trzeźwość jest ważna, że ci, którzy uciekają w alkohol, to sobie bardzo szkodzą, utrudniają sobie życie. Im bardziej życie jest skomplikowane, tym bardziej nie wolno sięgać po alkohol, bo to tylko pogarsza sprawę. Ta pielgrzymka nam o tym przypomina, uczy trzeźwego myślenia, a przede wszystkim uczy życia w potrójnej miłości – do Boga, do samego siebie i do bliźniego (…) Ta pielgrzymka jest błogosławieństwem dla naszego narodu – mówił ks. Marek Dziewiecki

Zwrócił też uwagę, że problem z uzależnieniem od alkoholu dotyka coraz więcej osób młodych, co jest społecznym dramatem. Prowadzi do rozpadu małżeństw i cierpienia dzieci, które w rezultacie też sięgają po różne używki. Zaznaczył, że nigdy w ten sposób niczego się nie rozwiąże, nie uciszy to bólu. Przypomniał, że zawsze trzeba iść przez życie z Chrystusem.

W tegorocznej 34. Pieszej Pielgrzymce w Intencji Trzeźwości bierze udział ok. 100 osób. Pątnicy mają do przejścia ok. 130 km. Do Niepokalanowa dotrą w piątek 30 czerwca, gdzie wezmą udział we Mszy św. o godzinie 13.30.

 

Źródło: radom.gosc.pl

Foto: radioplus.com.pl