Uncategorized

Piła zbuduje samowystarczalne energetycznie osiedle

Samorząd Piły 9 grudnia podpisał umowę, dzięki której otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakupu autobusów wodorowych, a w styczniu zakończy budowę farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 5 MW. To nie koniec innowacyjnych ekologicznych planów energetycznych. Wkrótce ma powstać samowystarczalne energetycznie osiedle mieszkaniowe.  

Piła inwestuje od dłuższego czasu w ekologiczne metody dostarczania energii dla mieszkańców. W 2014 r. lokalna spółka wodociągowo-kanalizacyjna zainstalowała pompy ciepła, wykorzystujące ciepło ze ścieków komunalnych. Z kolei w 2016 r. uruchomiła własną instalację fotowoltaiczną, też jedną z pierwszych w kraju, wybudowanych przez firmę wodociągowo-kanalizacyjną. Miasto chwali się też inteligentnym oświetleniem ulicznym, wyposażonym w czujniki ruchu. Dzięki temu w nocy latarnie redukują natężenie światła o 70%, a zaczynają świecić mocniej tylko wtedy, gdy ktoś koło nich przechodzi lub przejeżdża.

Piła rozpoczęła również współpracę z Orlenem, który ma pomóc w rozwoju komunalnego transportu opartego na napędzie wodorowym. Koncern ma wybudować w Pile jedną ze swych pierwszych pięciu stacji wodorowych. Ukoronowaniem wszystkich działań ma być budowa samowystarczalnego energetycznie i ekologicznego osiedla mieszkaniowego, na którym zamieszka 8 tysięcy osób. Stanie ono na dużym, 60-hektatorym terenie należącym do samorządu. Będzie się tam na przykłąd gromadzić deszczówkę i wykorzystywać ją do spłukiwania toalet. Planowane przez miasto osiedle ma być przede wszystkim samowystarczalne energetycznie. Będzie wyposażone w instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wiatrowe, a produkowana przez nie energia będzie zasilać, przy wykorzystaniu magazynów energii,  stojące tam budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.

Źródło informacji: nowyobywatel.pl