Polska i świat

„Polska Państwem Narodowym” hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości

W Warszawie podczas konferencji prasowej, członkowie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej zaprezentowali hasło tegorocznego Marszu Niepodległości.

 

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa podczas której członkowie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej zaprezentowali oficjalny plakat i hasło tegorocznego Marszu Niepodległości. Motywem przewodnim jest „Polska Państwem Narodowym”. Wybór hasła argumentowano tym, że w obliczu panującego kryzysu migracyjnego, wojny na Ukrainie, prowadzonej polityki multikulturalnej, znaczenie instytucji państwa narodowego jest zagadnieniem najważniejszym.

-Są w Polsce są ludzie, którym marzy się, by Polska była landem, eurolandem w Europie rządzonej przez Niemcy. Innym marzy się protektorat amerykański czy rosyjski. Jeszcze innym marzy się być może federacja polsko-ukraińska, która jest oczywiście kolejną tego typu utopią. My mówimy bardzo jasno jako środowiska narodowe, od ponad dekady tworzące, maszerujące w Marszu Niepodległości, że się nie zgadzamy z tymi stanowiskami. Stoimy pryncypialnie na gruncie suwerennego państwa polskiego i to państwa, które naród polski jest gospodarzem – wieloletni organizator Marszu Niepodległości, prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki.

 

Narodowcy podczas konferencji prasowej podkreślali, że Marsz Niepodległości miał zawsze społeczny, patriotyczny, narodowy charakter, który trzeba zachować. Wiele osób, które działało oddolnie na sukces wydarzenia, poświęcało swój prywatny czas, pieniądze oraz byli narażeni na represje.

-Warto przypomnieć, że to Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo Radykalny w 2010 zorganizowały pierwszy MN. (…) Ten marsz wtedy miał społeczny oddolny charakter, był robiony przez młodych ludzi. Młodych ludzi, którzy poświęcali swój czas, swoje pieniądze, ryzykowali często represje, bo przecież mieliśmy ludzi zwalnianych z pracy, mieliśmy ludzi atakowanych przez lewackie bojówki, lewackich aktywistów. (…) Około 80% Straży Marszu Niepodległości to są działacze mobilizowani właśnie przez Ruch Narodowy i przez Młodzież Wszechpolską. Cała masa kwestii organizacyjnych, zbiórki, kwesty i innych to są działania, które są możliwe w trakcie Marszu Niepodległości dzięki naszym organizacjom – prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Marcin Kowalski

Pierwszy prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Tumanowicz, zaznaczył, że Marsz Niepodległości jest własnością społeczną, nie należy do jednej osób, a do wszystkich polskich Patriotów.

-Jako wieloletni organizator Marszów Niepodległości, od samego początku z niepokojem obserwuje to, że ten społeczny charakter Marszu jest zatracany. W zeszłym roku doszło do sytuacji, w której to państwo przejęło rolę organizatora MN – pierwszy prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Tumanowicz.