Historia Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Polska Walcząca dla Powstańców w Radomiu

W Radomiu upamiętnieni zostaną Powstańcy Warszawscy. Wydarzenie odbędzie się na placu Corazziego.

1 sierpnia, 1944 roku, o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Radomscy patrioci zapraszają na upamiętnienie 79 rocznicy tego wydarzenia.

Historia Powstania Warszawskiego

Wydarzenie odbędzie się na placu przed Urzędem Miejskim (Plac Antonio Corazziego) o godzinie 16.40. Chętni uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą dwóch zniczy (białego i czerwonego), flagi oraz znajomych.

Organizatorem wydarzenia jest Młodzież Wszechpolska Radom.

– Tak jak co roku, wspólnie ułożymy powstańczą kotwicę. Niech będzie nas jak najwięcej. Uczcijmy pamięć Powstańców, kiedy zawyją syreny. Niech pamięć o Nich nigdy nie przeminie! – informują organizatorzy.

Powstanie Warszawskie, nazywane również sierpniowym, wybuchło we wtorek 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, zwanej godziną „W”. Odbywało się w ramach akcji „Burza”. Przywódcom Powstania chodziło o to, by wyzwolić Warszawę i utrzymać ją przez kilkadziesiąt godzin, zanim wkroczą Sowieci. To umożliwiłoby Delegaturze Rządu na Kraj, która reprezentowała legalny rząd polski, objęcie władzy cywilnej w Warszawie. Widzieli w tym jedyną szansę na odzyskanie po wojnie niepodległości Polski.

Źródło: Fot. Michał Bożek