Inwestycje

Polski Kongres Energii Odnawialnej

Podstawowym celem konferencji była promocja odnawialnych źródeł energii w Polsce. Próbowano odpowiedzieć na pytania: Czy odnawialne źródła energii i źródła tradycyjne są komplementarne czy konkurencyjne? Czy energia odnawialna opłaca się gminom i mieszkańcom  oraz wiele innych tematów związanych z energia odnawialną?  A także postawienie tezy dotyczącej rozwoju energii odnawialnej w  Polsce z założeniem doświadczeń i perspektyw

Konferencja miała na celu przedstawienie najnowszych prognoz i informacji gospodarczych, a także regulacji prawnych z sektora energii odnawialnej. Przykładem ma być biogazowania otworzona w Opocznie, która utylizuje odpady i oddaje ciepło. Ważne dla środowiska jest też powstawanie farm wiatrowych oraz instalowanie systemów fotowoltaicznych. Farmy wiatrakowe są postrzegane jako niepotrzebnie i złośliwe. Poziom hałasu takiego wiatraka jest prawie niesłyszalny, strach wokół farm wiatrakowych jest wyolbrzymiony.-mówił poseł na sejm RP i prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemar Pawlak.

Duża przyszłość czeka małe lokalne rynki i jeśli w najbliższym czasie powstaną tzw. grupy energetyczne w lokalnych środowiskach, wówczas stworzą się nowe miejsca pracy i obejdzie się to bez subwencji co jest jednoznaczne z oszczędnością energii.  

Jeżeli chodzi o rejon radomski to na rzece Radomce funkcjonuje już siedem małych elektrowni wodnych, a nowe mają powstać na Iłżance. Elektrownia, która wykorzystuje turbinę ślimakową znajduje się w Goryniu. Oprócz tego szpitale w Iłży i w Pionkach starają się o fundusze na systemy fotowoltaiczne

Ustawa energetyczna, która weszła w życie we wrześniu 2013 ma na celu uproszczenie procedur we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w Polsce .Oznacza to, w że każdy z nas będzie mógł zainstalować solar na swoim domu i bez zbędnych kosztów czerpać z niego energię.

W Radomiu planowane są większe inwestycje Wodociągi Miejskie chcą wybudować  biogazownię przy radomskiej oczyszczalni ścieków, rozpatruje się również sposób pozyskiwania energii dla miejskiego oświetlenia.

Szansa na to, by w radomskiej oczyszczalni ścieków powstała biogazownia jest duża. Szkoły korzystają z kolektorów podgrzewających wodę. Miejski szpital ma na dachu solary, chcemy zainwestować w audyt energetyczny w Radomiu i powiecie, by na bazie partnerstwa stworzyć oszczędny system oświetleniowy. Czekamy na odpowiednie ustawy – mówi wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferenstein.

W trakcie trwania Kongresu odbył się finał konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Radomiu dla młodzieży szkół gimnazjalnych  ,,Zagrzewamy do Nauki’’ oraz dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych ,,Drugie życie odpadów” zwycięzcą zostały wręczone dyplomy oraz prezenty.