Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

„Portret Wacława Koniuszki” już w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

„Portret Wacława Koniuszki” jest już dostępny dla zwiedzających. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbyło się uroczyste przekazanie obrazu.

W środę, 21 lutego 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbyła się konferencja, podczas której przekazano i zaprezentowano obraz Jacka Malczewskiego – „Portret Wacława Koniuszki”.

– Jako Muzeum noszące imię Jacka Malczewskiego zabiegaliśmy, by uczcić ten rok i pamięć o tym artyście. Udało się, za co chce wyrazić wdzięczność Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Dziękuje Panie Marszałku

mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Bohaterem portretu jest Wacław Koniuszko (1854-1900) związany z krakowskim i monachijskim środowiskiem artystycznym. Uczeń Jana Matejki i Alexandra Wagnera. Utalentowany malarz, któremu choroba przerwała obiecującą karierę. Malował sceny rodzajowe z życia miasta i portrety. Jacek Malczewski – jego przyjaciel – portretował go kilkukrotnie.

Przez całe swoje twórcze życie Jacek Malczewski malował osoby ze swojego otoczenia, znane i mniej znane. Zostawił nam wizerunki wybitnych uczonych, malarzy, pisarzy, artystów, przemysłowców i portrety osób ze swojego otoczenia.

Przypomnijmy, że Jacek Malczewski został ogłoszony patronem 2024 roku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.