Historia Radom i okolice

Jacek Malczewski patronem roku 2024!

Jacek Malczewski patronem roku 2024! O przygotowywanych wydarzeniach z tej okazji, opowiedział Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

W przyszłym roku w województwie mazowieckim odbędą się wydarzenia związane z rocznicami urodzin lub śmierci znakomitych polskich pisarzy – Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Witolda Gombrowicza, Zbigniewa Herberta, malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz polskiego uczonego epoki Renesansu Stanisława Grzebskiego.

Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił ich patronami roku 2024. W sposób szczególny obchodzić będziemy również 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

– Ta decyzja Sejmiku Województwa Mazowieckiego, to nasz ogromny sukces ponieważ, to na wniosek Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu rok 2024 został ogłoszony rokiem Jacka Malczewskiego. Osobiście tego dopilnowałem, aby 170. rocznica urodzin mistrza została zauważona nie tylko na terenie naszego województwa, ale także kraju. Jacek Malczewski był radomianinem z krwi i kości, jest autentycznym i niepowtarzalnym symbolem artystycznym naszego miasta. Jesteśmy instytucją, która posiada w swoich zbiorach czwartą kolekcję arcydzieł Jacka Malczewskiego. Kto inny, jak nie my miałby zadbać o pielęgnowanie  pamięci o tym wielkim radomianinie. Przy okazji chciałbym zakomunikować, że przygotowujemy kolejny duży projekt poświęcony postaci dorównującej talentem Jackowi Malczewskiemu. W nowych obiektach muzealnych, które powstaną w Rynku (Rynek 16 i Rwańska 1) stworzymy galerię radomskiego artysty Rajmunda Ziemskiego. Najwybitniejszego przedstawiciela awangardowego nurtu w sztuce współczesnej, którym był informel

informuje Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Leszek Ruszczyk już dziś zaprasza wszystkich do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na cykl imprez i wystaw poświęconych naszemu patronowi, które przygotowywane są na rok 2024.