Polska i świat Społeczeństwo

Pos. Frysztak: Od 2026 r. zmiany w budownictwie wz. z nową ustawą o ochronie ludności

Od 2026 r. piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia – przypomniał w ostatnim czasie poseł KO Konrad Frysztak, wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Od 2026 roku w nowych budynkach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych piwnice oraz garaże będą musiały być projektowane z myślą o możliwości przekształcenia ich w miejsca doraźnego schronienia. Przepisy wynikają z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która została uchwalona 8 listopada i wprowadza zmiany w prawie budowlanym.

Art. 94 ustawy precyzuje, że kondygnacje podziemne mają być wzmacniane, aby zapewnić bezpieczeństwo w razie zagrożenia. Dotyczy to projektów, dla których wnioski o pozwolenie na budowę zostaną złożone po 31 grudnia 2025 roku. Poseł Konrad Frysztak, wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zaznaczył, że takie rozwiązania „zwiększą zasób miejsc schronienia dostępnych dla obywateli w sytuacjach kryzysowych”.

Ustawa przewiduje także stworzenie kompleksowego systemu ochrony ludności, opartego na strukturach takich jak Państwowa Straż Pożarna, ochotnicze straże pożarne czy Państwowe Ratownictwo Medyczne. System będzie koordynowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Rządowy Zespół Ochrony Ludności. Na realizację nowych przepisów rząd przeznaczy rocznie co najmniej 0,3% PKB, co w przyszłym roku ma wynieść około 10 miliardów złotych.

Głównym celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli wobec zagrożeń militarnych i pozamilitarnych.

Źródło: PAP