Historia Polska i świat Społeczeństwo

Poszukiwania ciała „Hubala” wstrzymane

Poszukiwania ciała „Hubala” wstrzymane. Wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi nie zgodził się, aby Stowarzyszenie Wizna 1939 przebadało miejsce, gdzie być może znajdują się szczątki jego szczątki.

O trwających poszukiwaniach szczątek majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” informowaliśmy dwa miesiące temu. Badania prowadzi Stowarzyszenie Wizna 1939.

Na początku października, Dariusz Szymański ze Stowarzyszenia Wizna 1939 poinformował o prawdopodobnym odkryciu miejsca pochówku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

– Od lat miejsce spoczynku „Hubala” nie było znane. Niemcy celowo je utajnili by Jego mogiła nie stała się celem patriotycznych pielgrzymek i manifestacji. Najnowsze badania wykazują, że pierwotnie majora pogrzebano na cmentarzu w Inowłodzu, następnie zwłoki przeniesiono i ukryto pod posadzką kościoła św. Idziego także w Inowłodzu nieopodal Spały. Całe śledztwo trzeba jednak potwierdzić badaniami DNA

informuje portal zwiadowcahistorii.pl.

Badacze wystosowali odpowiednie pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi, z prośbą o wydanie zgody na przeprowadzenie badań. Ten jednak 16 listopada 2023 r. wydał decyzję odmowną.

– Program badań archeologicznych przewidywał przeprowadzenie ekshumacji w przypadku natknięcia się na szczątki ludzkie, a (…) prawo zarządzenia ekshumacji zwłok z grobu wojennego i przeniesienia ich do innego grobu przysługuje Prezesowi IPN

poinformował wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Marcin Sochoń ze stowarzyszenia Wizna 1939 nie kryje oburzenia, twierdząc, że IPN nie ma monopolu na przeprowadzanie poszukiwań.

Kim był Major Henryk Dobrzański „Hubal”?

Major Henryk Dobrzański, pseudonim „Hubal,” był legendarnym żołnierzem i dowódcą polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Urodzony 22 czerwca 1897 roku, „Hubal” walczył zarówno w pierwszej wojnie światowej, jak i w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wybuchu II wojny światowej i agresji niemieckiej na Polskę w 1939 roku, stanął na czele jednej z pierwszych polskich partyzanckich jednostek.

Jego oddział składał się z ochotników, w tym byłych żołnierzy Wojska Polskiego i cywilów. „Hubal” był znany z nieustępliwej determinacji w walce z okupantem. Jego charakterystycznym elementem była biała bluza, którą nosił, co stało się jego znakiem rozpoznawczym.

Niestety, major „Hubal” zginął 30 kwietnia 1940 roku w potyczce z niemieckim oddziałem. Jego legenda jako bohatera walki o niepodległość Polski przetrwała jednak przez lata, a jego odwaga i poświęcenie nadal są inspiracją dla wielu Polaków. Major Henryk Dobrzański „Hubal” pozostaje symbolem polskiego ducha walki w najtrudniejszych czasach.

Źródło: rp.pl