Historia Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Miejsce pochówku „Hubala” odnalezione?

Miejsce pochówku „Hubala” odnalezione? O prawdopodobnej lokalizacji poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia Wizna 1939.

W piątek, 6 października 2023 roku w Inowłodzu nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której Dariusz Szymański ze Stowarzyszenia Wizna 1939 poinformował o prawdopodobnym odkryciu miejsca pochówku majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

– Od lat miejsce spoczynku „Hubala” nie było znane. Niemcy celowo je utajnili by Jego mogiła nie stała się celem patriotycznych pielgrzymek i manifestacji. Najnowsze badania wykazują, że pierwotnie majora pogrzebano na cmentarzu w Inowłodzu, następnie zwłoki przeniesiono i ukryto pod posadzką kościoła św. Idziego także w Inowłodzu nieopodal Spały. Całe śledztwo trzeba jednak potwierdzić badaniami DNA

informuje portal zwiadowcahistorii.pl.

Major Henryk Dobrzański, pseudonim „Hubal,” był legendarnym żołnierzem i dowódcą polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Urodzony 22 czerwca 1897 roku, „Hubal” walczył zarówno w pierwszej wojnie światowej, jak i w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wybuchu II wojny światowej i agresji niemieckiej na Polskę w 1939 roku, stanął na czele jednej z pierwszych polskich partyzanckich jednostek.

Jego oddział składał się z ochotników, w tym byłych żołnierzy Wojska Polskiego i cywilów. „Hubal” był znany z nieustępliwej determinacji w walce z okupantem. Jego charakterystycznym elementem była biała bluza, którą nosił, co stało się jego znakiem rozpoznawczym.

Niestety, major „Hubal” zginął 30 kwietnia 1940 roku w potyczce z niemieckim oddziałem. Jego legenda jako bohatera walki o niepodległość Polski przetrwała jednak przez lata, a jego odwaga i poświęcenie nadal są inspiracją dla wielu Polaków. Major Henryk Dobrzański „Hubal” pozostaje symbolem polskiego ducha walki w najtrudniejszych czasach.

Źródło: facebook.com