Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Rok 2026 może zostać ustanowiony Rokiem Robotniczego Protestu Czerwca 1976

Radomski Czerwiec '76 / Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu, koloryzacja Marcin Kucewicz

Rok 2026 może zostać ustanowiony Rokiem Robotniczego Protestu Czerwca 1976. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w tej sprawie projekt uchwały w Senacie. W ostatnich dniach w Radomiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której senatorowie poinformowali o swoim wniosku.

W projekcie uchwały zaznaczono, że wydarzenia z czerwca 1976 roku były jednym z najważniejszych momentów walki polskich robotników o godność i prawa człowieka. Demonstracje, które wybuchły w Radomiu, Ursusie i Płocku, objęły w sumie 24 województwa. Kluczowym momentem był protest w Radomiu, gdzie niezadowolenie społeczne wywołały plany drastycznych podwyżek cen artykułów spożywczych.

Senator Wojciech Skurkiewicz podkreślił historyczne znaczenie tych wydarzeń.

– Protest w Radomiu był szczególny w historii PRL. To właśnie pod presją robotników władze komunistyczne po raz pierwszy wycofały się z podjętych decyzji. Zapowiedziane podwyżki cen stały się iskrą, która doprowadziła do masowych demonstracji 25 czerwca 1976 roku

przekazał Wojciech Skurkiewicz.

Protesty spotkały się z brutalnymi represjami. W Radomiu zatrzymano ponad 900 osób. Większość z nich straciła pracę, była torturowana – w tym poddawana tzw. „ścieżkom zdrowia” – i więziona. Totalitarny aparat sądowniczy wymierzał surowe wyroki, a reżimowe media nazywały uczestników protestów „warchołami”. Wiele ofiar represji pozostawało bez pracy i środków do życia, a skutki prześladowań odczuwane są do dziś.

Projekt uchwały upamiętnia również postać księdza Romana Kotlarza, który błogosławił robotników podczas protestów. Ksiądz Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 roku w wyniku pobicia przez „nieznanych sprawców”. Jego śmierć do dziś pozostaje niewyjaśniona.

Senatorowie PiS chcą, aby 2026 rok – z okazji 50. rocznicy wydarzeń – był czasem szczególnych obchodów.

– W tej uchwale oddajemy hołd wszystkim, którzy w czerwcu 1976 roku walczyli z reżimem komunistycznym. Radom i ziemia radomska szczególnie ucierpiały, ale to dzięki odwadze protestujących możliwe było powstanie Solidarności, a w konsekwencji odzyskanie wolności

powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, w 2026 roku odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających Czerwiec ’76, w tym wystawy, dyskusje i spotkania z żyjącymi bohaterami protestów. Główne uroczystości zaplanowano w Radomiu. Decyzja Senatu ma zapaść w najbliższych tygodniach.