Historia Inwestycje Radom i okolice

Powiat Radomski wraz z partnerami odrestaurował XVIII-wieczną kapliczkę

Powiat Radomski wraz z partnerami odrestaurował XVIII-wieczną kapliczkę. To wyjątkowy, zabytkowy obiekt, który powstał między 1700, a 1799 rokiem, najstarszy tego typu w regionie radomskim.

– Wydawać by się mogło, że jest to drobna sprawa, za niewielkie pieniądze, bo przecież robiliśmy już inwestycje warte miliony. Jednak z punktu widzenia kulturowego i dziedzictwa narodowego jest to bardzo ważna sprawa i ważny moment. Chodzi o to, aby w czasach nowoczesności, nie zgubić i nie zapomnieć o takich perełkach – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski.

Kapliczka ma formę kolumny, zwężającą się ku górze, wspartej na okrągłej podstawie i zwieńczonej grupą rzeźbiarską przedstawiającą św. Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa w scenie chrztu Jezusa w Jordanie. Całkowity koszt odrestaurowania kapliczki wyniósł ponad 175 tysięcy złotych.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytów przekazał na ten cel 80 tysięcy złotych, Powiat Radomski 70 tysięcy złotych, a Miasto i Gmina Iłża przekazała ponad 25 tysięcy złotych. Kapliczka posiada szczególne walory naukowe, historyczne i artystyczne.

– Wielkie podziękowania należą się staroście Waldemarowi Trelce i jego zastępcy Krzysztofowi Kozerze, za to, że nie zrezygnowali i zdecydowali się pomóc w odbudowie tej kapliczki. Wielkie słowa uznania również dla pani Anny Miroty, sołtysa wsi Pakosław, która mocno zabiegała, aby przeprowadzić tą inwestycję. W tym rejonie jest to jedyna kapliczka pochodzenia toskańskiego – mówił Witold Bujakowski, dyrektor radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Starosta radomski skierował też słowa podziękowania do pani Anny Postuły wraz z rodzicami, czyli panią Marią i panem Władysławem. Pani Anna jako właścicielka gruntów użyczyła część swojej działki na potrzeby realizacji prac budowlanych i zabezpieczenia podstawy zabytku. Wykonawcą była Korporacja Budowlana Darco z Radomia.

źródło: Powiat Radomski