Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego a także zapobieganie przestępczości na terenie Powiatu Radomskiego. Założeniem Programu jest również budowanie pozytywnego wizerunku i zaufania społecznego do służb publicznych tj. Policji i Straży Pożarnej. Diagnoza występujących zagrożeń pozwoliła określić kierunki działań adekwatne do problemów społecznych. Na podstawie aktualnej wiedzy o stanie i poczuciu bezpieczeństwa określono cele operacyjne, obszary działania i podmioty ich realizujące.
Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego pn. „Bezpieczny Powiat Radomski” na lata 2022-2024 składa się z pięciu obszarów:
Obszar 1 – Bezpieczeństwo w zakresie zagrożeń kryzysowych i pożarowych
Obszar 2 – Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i komunikacyjnym
Obszar 3 – Bezpieczeństwo w zakresie ratownictwa medycznego
Obszar 4 – Profilaktyczno – wychowawczy
Obszar 5 – Doskonalenie systemu zarządzania kryzysowego
W ramach w/w obszarów przeprowadzono i zrealizowano następujące działania organizowane dla: dzieci, młodzieży ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dla osób, które ukończyły 65 rok życia z terenu Powiatu Radomskiego tj.
- Konkurs pn. „Test wiedzy – praca Straży Pożarnej”,
- Kampania dla seniorów pn. „Babciu, dziadku NIE czujesz! – trujący, bezwonny, bezbarwny”,
- Konkurs pn. „Bezpieczni na drodze’’,
- Zadanie pn. „Uczymy się ratować ludzkie życie”,
- Konkurs plastyczny pn. „POMAGAMY – numer 112 wybieramy”,
- Konkurs pn. „Uzależnienie ogranicza Twoją wolność”,
- Konkurs pn. „Znam Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”,
- Kampania informacyjna pn. „NIE UZALEŻNIENIOM”,
- Konkurs pn. „Najpopularniejszy Dzielnicowy Roku 2024”,
- Działania w ramach programu na rzecz służb publicznych.
Kampania pn. ,,Babciu, dziadku NIE czujesz! – trujący, bezwonny, bezbarwny” skierowana była do dzieci i seniorów mieszkających na terenie Powiatu Radomskiego. W ramach kampanii odbywały się spotkania w wyznaczonych szkołach, instytucjach kultury, placówkach leczniczych oraz podczas plenerowych powiatowych imprez kulturalnych.
Kampania zakładała podjęcie wspólnych działań profilaktycznych Starostwa Powiatowego w Radomiu, Komedy Miejskiej Policji w Radomiu, Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu i Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, skierowanych do dzieci i seniorów z terenu Powiatu Radomskiego. Działania polegały na przeprowadzeniu pogadanek edukacyjnych, mających na celu ostrzeżenie seniorów i osób samotnych przed działaniem przestępców/oszustów, a także pochopnym przekazywaniem pieniędzy obcym osobom oraz metod działania sprawców przestępstw.
W trakcie spotkań dla dzieci i seniorów wygłaszane były prelekcje przez:
- Funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Radomiu: nt. podniesienia świadomości seniorów na tematy związane z różnego rodzaju oszustwami internetowymi, m.in. wyłudzaniu danych, podszywaniu się pod zaufane podmioty, a także uczulenie osób starszych na oszustwa telefoniczne m.in. metody „na wnuczka”, „na policjanta”,
- Funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu: nt. zagrożeń jakie niesie za sobą tlenek czadu, uwalniający się podczas użytkowania systemu grzewczego w trakcie sezonu zimowego, sposobów montażu czujników czadu, zasad bezpiecznego postępowania podczas wykrycia obecności tlenku węgla oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych, a także zagrożeń i przyczyn powstawania pożarów, zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń elektrycznych i grzewczych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz podstawowych zagadnień dotyczących pierwszej pomocy,
- Powiatowego Rzecznika Konsumentów: nt. podstaw prawnych składania reklamacji towaru, rękojmi czy gwarancji.
Kampania zrealizowana była od stycznia do września 2024 r.
W trakcie przeprowadzonych spotkań przekazano bezpłatnie 1300 szt. czujników czadu seniorom zamieszkującym teren Powiatu Radomskiego.
W obszarze dot. bezpieczeństwa w zakresie zagrożeń kryzysowych i pożarowych odbył się Konkurs pn. „Test z wiedzy – praca Straży Pożarnej”. Miał on na celu edukację dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie zagrożeń spowodowanych niewłaściwym i nieodpowiedzialnym posługiwaniem się ogniem, substancjami łatwopalnymi, a także nieprzestrzeganiem podstawowych przepisów przeciwpożarowych. Dodatkowo, służył on popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Konkurs polegał na napisaniu testu jednokrotnego wyboru, zawierającego również pytania otwarte. Przeprowadzony został jednoetapowo wśród uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klasy V-VI oraz klasy VII-VIII. W konkursie udział wzięło 105 uczniów z 23 szkół Powiatu Radomskiego. Zwycięzcami Konkursu w danej grupie wiekowej byli uczestnicy, którzy uzyskali największą liczbą punktów.
Decyzją Kapituły Konkursowej nagrodzeni zostali:
Klasy V-VI:
I miejsce: Natasza Maksym z Publicznego Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Suskowoli
II miejsce: Natalia Chmielewska ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży
III miejsce: Przemysław Tabor z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach
Klasy VII-VIII:
I miejsce: Aleksander Szcześniak z Publicznego Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Suskowoli
II miejsce: Gabriela Dębska z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5
im. Jana Pawła II w Pionkach
III miejsce: Roksana Sztyber z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Augustowie
W ramach obszaru – bezpieczeństwo w ruchu drogowym i komunikacyjnym odbył się Konkurs pn. „Bezpieczni na drodze”, dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym i komunikacyjnym. Konkurs miał na celu wzrost wiedzy uczniów szkół podstawowych na temat przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz uświadamianie o konieczności korzystania z odblasków i obowiązku ich noszenia w porze ograniczonej widoczności.
Konkurs polegał na przygotowaniu poprzez formy plastyczne hasła promującego bezpieczeństwo na drodze, które miało propagować noszenie elementów odblaskowych wśród dzieci i młodzieży, a także seniorów.
Konkurs był jednoetapowy, indywidualny i otwarty dla uczniów szkół podstawowych od I do IV klasy. Każdy uczestnik mógł zgłosić tylko jedną pracę zawierającą hasło złożone z maksymalnie 7 wyrazów, wykonaną techniką rysunku, grafiki lub przy użyciu dowolnego rodzaju farb. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach: klasy I-II oraz III-IV. W tym roku konkurs cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem, aż 180 uczniów z 35 szkół z terenu Powiatu Radomskiego zgłosiło swoje prace.
Decyzją Kapituły Konkursowej nagrodzeni zostali:
Klasy I-II:
I miejsce: Nadia Zięba (klasa II), z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach),
hasło: „ODBLASKI NOSZĘ, WIĘC O LIKE POPROSZĘ”
II miejsce: Zofia Kiełbasa (klasa II), z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie,
hasło: „DAJ SIĘ ZOBACZYC I ŻYJ”
III miejsce: Gustaw Tkaczyk (klasa II), z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ludwikowie,
hasło: „SENIORZE – ŚWIEĆ PRZYKŁADEM NA DRODZE DZIECIOM”
Klasy III-IV:
I miejsce: Hanna Hernik (klasa IV), z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu,
hasło: „JESTEŚ MŁODY CZY WIEKOWY BĄDŹ WIDOCZNY, ODBLASKOWY”
II miejsce: Jakub Wójcik (klasa III), z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Kuczki Kolonia,
hasło: „BEZPIECZEŃSTWO WAŻNA RZECZ WIĘC ODBLASKI MUSISZ MIEĆ!!!”
III miejsce: Marcel Osiński (klasa IV), ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży,
hasło: „GDY ZAUFASZ ODBLASKOWI NIE ULEGNIESZ WYPADKOWI!”
W dniu 20 marca 2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Test wiedzy – praca Straży Pożarnej” i konkursu pn. „Bezpieczni na drodze’’.
W uroczystej Gali udział wzięli oraz wręczyli nagrody laureatom:
- Waldemar Trelka – Starosta Radomski,
- Krzysztof Kozera – Wicestarosta Radomski,
- st. bryg. Marcin Ziomek – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu,
- podkom. Karol Głogowski – Kierownik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu,
- podkom. Rafał Kurzawa – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
W obu konkursach wręczono następujące nagrody: I miejsce – smartwatch; II miejsce – słuchawki nauszne; III miejsce – słuchawki douszne.
W obszarze dotyczącym bezpieczeństwa w zakresie ratownictwa medycznego przeprowadzone zostało zadanie pn. „Uczymy się ratować ludzkie życie” w ramach którego zostały zorganizowane spotkania edukacyjno – szkoleniowe, mające na celu przygotowanie młodzieży szkolnej do działania w zakresie udzielania pomocy innym, a także dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadanie realizowane było w 13 szkołach podstawowych na terenie Powiatu Radomskiego i przeprowadzone w formie szkolenia – pokazu dla uczniów klas VII i VIII we współpracy z podmiotem przeprowadzającym szkolenia w placówkach edukacyjnych.
W obszarze – bezpieczeństwa w zakresie ratownictwa medycznego odbył się Konkurs pn. „Pomagamy – numer 112 wybieramy”, który skierowany był do najmłodszych dzieci – grup przedszkolnych Powiatu Radomskiego. Służył zwróceniu uwagi przedszkolaków na umiejętność używania i korzystania z numeru alarmowego 112, a także edukacji w zakresie: skutków blokowania linii alarmowej, sposobów zgłaszania zagrożeń, przebiegu rozmowy z operatorem.
Polegał on na własnoręcznym wykonaniu przez grupę przedszkolną (bez pomocy osób dorosłych) plakatu promującego numer alarmowy 112. Technika wykonania prac konkursowych była dowolna z zastrzeżeniem, iż praca powinna być wykonana techniką płaską np. sposobem rysunku, grafiki lub przy użyciu dowolnego rodzaju farb. Do konkursu zgłosiło się 47 grup przedszkolnych z 22 placówek Powiatu Radomskiego.
Podobnie jak w latach poprzednich, wybrana została tylko jedna praca, na podstawie której został przygotowany plakat informacyjny.
Decyzją Kapituły Konkursowej wybrano grupę przedszkolną „Delfinki” z Samorządowego Przedszkola w Zakrzewie. Dla laureatów Starosta Radomski ufundował atrakcyjne nagrody rzeczowe tj.: klocki magnetyczne, puzzle, globus interaktywny, cyferki magnetyczne oraz gry edukacyjne.
W dniu 25 marca 2024 r. w siedzibie Przedszkola Samorządowego w Zakrzewie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pn. „Pomagamy – numer 112 wybieramy”.
W uroczystości udział wzięli:
- Krzysztof Murawski – Wicestarosta Radomski,
- Anna Rogulska – Radna Powiatu Radomskiego,
- Leszek Margas – Wójt Gminy Zakrzew,
- st. bryg. Łukasz Szymański – Komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej,
- podkom. Rafał Kurzawa – Zastępca Naczelnika i kom. Przemysław Kowalczyk z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
W ramach obszaru profilaktyczno – wychowawczego został realizowany Konkurs pn. „Uzależnienie ogranicza Twoją wolność”, który polegał na opracowaniu i przygotowaniu ulotki informacyjnej promującej przeciwdziałanie uzależnieniu od dopalaczy i substancji psychoaktywnych. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych, na który łącznie nadesłano 42 prace z 4 szkół Powiatu Radomskiego.
Decyzją Kapituły Konkursowej nagrodzeni zostali laureaci:
I miejsce: Emilia Koziej – (klasa 3gt), z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach
II miejsce: Kinga Kasica – (klasa 4ef), z Zespołu Szkół w Pionkach
III miejsce: Julia Brzozowska – (klasa 3gt), z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach
W ramach obszaru profiaktyczno-wychowawczego zrealizowano Konkurs pn. „Znam Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, który miał na celu promocję Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (zwaną KMZB), rozpropagowanie wiedzy o niej wśród młodzieży oraz dążenie do zwiększenia świadomości na temat zagrożeń w przestrzeni publicznej. Konkurs miał formę testu wiedzy i był skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas VII i VIII z terenu Powiatu Radomskiego. W ramach konkursu wpłynęło 83 zgłoszenia a zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z wiedzy na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak również zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przestrzeni publicznej. Test składał się z 18 pytań zamkniętych i 2 otwartych, na którego napisanie uczniowie mieli 40 minut.
Decyzją Kapituły Konkursowej nagrodzeni zostali:
I miejsce: Maria Porada, z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi nr 5
im. Jana Pawła II w Pionkach
II miejsce: Daria Peć, z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Wierzbicy
III miejsce: Karolina Głuch, z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ludwikowie
W dniu 3 grudnia 2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu pn. „Uzależnienie ogranicza Twoją wolność” i konkursu pn. „Znam Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
W uroczystej gali wręczenia nagród wzięli udział:
- Waldemar Trelka – Starosta Radomski,
- mł. insp. Grzegorz Michorek – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu,
- podkom. Rafał Kurzawa – Zastępca Naczelnika, kom. Przemysław Kowalczyk i st. sierż. Karolina Karcz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
W obu konkursach dla laureatów Starosta Radomski ufundował atrakcyjne nagrody rzeczowe tj. I miejsce – smartwatch, II miejsce – głośnik mobilny, III miejsce – słuchawki nauszne.
W obszarze profilaktyczno-wychowawczym na terenie Powiatu Radomskiego została przeprowadzona kampania informacyjna pn. „NIE UZALEŻNIENIOM”, która skierowana była do dzieci, młodzieży i ich rodziców. Głównym celem było zapobieganie i przeciwdziałanie uzależnieniom oraz doprowadzenie do wzrostu wiedzy, zmiany myślenia i zachowania wobec tego problemu społecznego.
W ramach kampanii zostało przygotowane 8 artykułów o następujących blokach tematycznych:
- alkohol,
- narkotyki, dopalacze, leki,
- papierosy, e-papierosy, napoje energetyczne,
- smartfony, media społecznościowe, Internet, komputer (gry), telemania,
- pracoholizm, autoagresja, adrenalina,
- jedzenie, nie jedzenie,
- pornografia, zagrożenia na tle seksualnym,
- zakupy, hazard.
Artykuły zostały zamieszczone na stronie internetowej redakcji Twój Radom i dostępne dla każdego czytelnika.
W ramach Kampanii, przygotowano dodatkowo w wersji papierowej poradnik w ilości 1000 szt. Połowa egzemplarzy została dołączona do nakładu gazety „Twój Radom” i rozpowszechniona do jak największej liczby odbiorców, mieszkańców Powiatu Radomskiego, natomiast druga połowa przekazana została do placówek oświatowych na terenie 13 Gmin Powiatu Radomskiego.
Powiat Radomski dba o najmłodszych także podczas przerwy od nauki. Starosta Radomski zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego przeprowadził w 13 gminach Powiatu Radomskiego działania profilaktyczno – prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2024” oraz „Bezpieczne Ferie 2024”, których celem było zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie trwania okresu letniego, jak również zimowego. W czasie trwania akcji podjęto szereg działań organizacyjnych, profilaktycznych i zabezpieczających w zakresie działalności w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Podobnie jak w latach ubiegłych, Starosta Radomski również obejmuje patronatem honorowym konkurs organizowany przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu pn. „Najpopularniejszy Dzielnicowy Roku 2024”. Głównym celem konkursu było przybliżenie sylwetek dzielnicowych wśród lokalnej społeczności, a zarazem kreowanie pozytywnego wizerunku Policji i wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta Radomia oraz Powiatu Radomskiego. Mieszkańcy Powiatu mogli oddawać głosy na poszczególnych dzielnicowych do końca listopada 2024, na terenie miasta Radomia oraz Powiatu Radomskiego poprzez wypełnienie ankiety konkursowej, która udostępniana była we wszystkich komisariatach, posterunkach i rewirach dzielnicowych oraz urzędach samorządu terytorialnego
W ramach programu zaplanowane zostały również działania na rzecz służb publicznych. Wsparcia udzielono Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w formie dofinansowania na wykonanie przyłącza cieplnego dla potrzeb CO i CWU oraz węzła cieplnego do budynku Jednostki Ratowniczej Nr 3 oraz budynku magazynowo – warsztatowego KM PSP w Radomiu w kwocie 50.000,00 zł.
Dofinansowanie otrzymała również Komenda Miejska Policji w Radomiu na zakup:
- samochodu osobowego typu SUV w wersji oznakowanej na potrzeby Posterunku Policji w Goździe w kwocie 29.353,35 zł.
- pojazdu służbowego na potrzeby Posterunku Policji w Przytyku KP Zakrzew w kwocie 32.428,50 zł.
Łącznie w roku 2024 w ramach programu Bezpieczny Powiat Radomski Policja otrzymała dotację w wysokości 61.781,85 zł.
Podsumowanie:
Realizacja działań oraz podjętych przedsięwzięć Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego pn. „Bezpieczny Powiat Radomski” na lata 2022–2024 przyczyniła się do większego poczucia bezpieczeństwa i utrzymania porządku publicznego mieszkańców Powiatu Radomskiego. Owocna współpraca z podmiotami współrealizującymi program, dała nam możliwość stworzenia bezpiecznych warunków życia, pracy i nauki na terenie Powiatu Radomskiego.