Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego kontynuuje współpracę z innymi ośrodkami naukowymi – tym razem radomscy badacze zorganizowali konferencję naukową w ramach współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.
Konferencja, która odbyła się 7 lipca 2025 roku w przestrzeni wirtualnej (online), zatytułowana była „Cyfryzacja–informatyzacja–cyberbezpieczeństwo. Dostęp do informacji (e-informacji) publicznej w obliczu cyberzagrożeń i dezinformacji”. Radomski wydział prawa wskazał na stronie internetowej uczelni, że wydarzenie poświęcone było „problematyce cyfryzacji administracji publicznej oraz wyzwań prawnych i technologicznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa informacyjnego państwa” a jego celem była „wymiana poglądów środowiska akademickiego i praktyków na temat dostępności e-informacji publicznej w warunkach rosnącej liczby cyberzagrożeń i manipulacji informacyjnych” oraz refleksja „nad polityką państwa w zakresie autentyczności i integralności danych, a także odpornością instytucji publicznych na wpływ dezinformacji”.
Konferencję otwarły dr Beata Kanarek (Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego) oraz dr hab. Joanna Smarż, prof. Uniwersytetu Radomskiego (Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego). Następnie odbyły się sesja plenarna oraz dwa panele. Wydarzenie zgromadziło naukowców z wielu ośrodków naukowych: UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Wrocławskiego, UAM w Poznaniu, Akademii Sztuki Wojennej, UKSW w Warszawie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim oraz Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Organizacja wydarzenia świadczy o ambicjach pracowników Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego – ten, stosunkowo młody, wydział prawa w ostatnich miesiącach zorganizował kilka wartościowych konferencji naukowych, często współpracując z innymi, starszymi ośrodkami. Warto odnotować, że poprzednie dwie konferencje „Cyfryzacja–informatyzacja–cyberbezpieczeństwo” były organizowane samodzielnie przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – uczelnia z województwa zachodniopomorskiego uznała więc, że zaproszenie radomian do współorganizacji tego wydarzenia może w pozytywny sposób wpłynąć na jego przebieg. Pozostaje mieć nadzieję, że również kolejne edycje oba wydziały prawa będą organizować wspólnie, a radomscy prawnicy będą starali pochylać się częściej nad, kluczową dziś, problematyką prawa nowoczesnych technologii (cyberbezpieczeństwem, informatyzacją etc.).
Autor: Michał Szymański