Polska i świat

Premier zapowiedział tańszy prąd dla samorządów

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj z samorządowcami. Rząd przekaże władzom lokalnym 13,7 mld złotych.

 

Premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu spotkali się dzisiaj z samorządowcami. Prezes Rady Ministrów wskazał, że najważniejszym winowajcą za panujący kryzys surowcowy w Europie oraz Polsce odpowiada Rosja. Mateusz Morawiecki stwierdził, że od każdego przedstawiciela władzy samorządowej zależy zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa energetycznego. Przy tym zapewnił, że rząd wspomoże władze lokalne kwotą 13,7 mld złotych jeszcze w bieżącym roku. Pierwsza transza środków w kwocie 1/3 zadeklarowanej sumy trafi do samorządów do końca tego tygodnia. Reszta pieniędzy będzie wypłacana w listopadzie i grudniu. Jak wskazywał Morawiecki, ten krok jest możliwy dzięki nowelizacji ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego. Kwoty minimalnego dofinansowania prezentują się następująco:

  • 2,9 mln zł dla każdej gminy;
  • 6,1 mln zł dla każdego powiatu;
  • 32,7 mln zł dla każdego województwa.

-Dla każdej gminy nawet najmniejszej, takiej, której z algorytmu wynika, że powinno trafić 500 tys. zł wyrównania, 800,900 tys., nawet dla tej gminy przekazujemy co najmniej ok. 2,9 mln zł, to również bezprecedensowe pieniądze – premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział specjalną taryfę na prąd dla samorządów. Premier powiedział również, że wie, iż były takie miasta jak Radom, dla których spółki energetyczne proponowały cenę 600-800% wyższą niż w ostatnich kwartałach. Po rządowych zmianach ustawowych, dopłatach ze strony budżetu państwa i z innych źródeł, ta cena będzie niewiele wyższa niż była w II kwartale. Docelowo nowa cena ma być stała na kolejne 12 miesięcy.

 

Morawiecki przyznał podczas konferencji, że występują problemy z dystrybucją węgla, które są gotowe do odbioru w polskich portach. Stąd też premier zaapelował do samorządów o pomoc w rozdysponowaniu surowca. Aby węgiel trafił do mieszkańców w jak najlepszej cenie, rząd zaproponował dopłatę, dzięki której cena za jedną tonę będzie wynosiła około 2 tys. złotych.

-Jeżeli importowany węgiel będzie kosztował 2 tys. 500 zł – 2 tys. 300 zł, mówię o cenie brutto, to dopłacimy tę różnicę samorządom, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji – premier Matusz Morawiecki.

 

Źródła informacji: gov.pl/web/premier/portalsamorzadowy.pl