Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Radomski Program Edukacji Historycznej pierwszym takim projektem w Polsce

Radomski Program Edukacji Historycznej / fot. Adam Szabelak

Radomski Program Edukacji Historycznej jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. We wtorek 10 stycznia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprezentowano jego założenia.

Projekt Radomski Program Edukacji Historycznej opiera się na kompleksowym kształceniu dzieci i młodzieży z Radomia i regionu w zakresie wiedzy na temat bardzo bogatej przeszłości naszego miasta. W dobie postępującej globalizacji potrzebą chwili staje się racjonalnie zaplanowana edukacja historyczna, która główny nacisk położy na budowanie lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, z którego się pochodzi. Lekcje historii o naszym mieście będą się odbywać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Jako pierwsza podczas prezentacji Programu głos zabrała wiceprezydent miasta Radomia, Katarzyna Kalinowska.

– Szanowni państwo, to moment, który na pewno zapisze się w historii radomskiej oświaty i w ogóle w historii Radomia. Radom jest pierwszym miastem, które ma swój własny program edukacji historycznej – mówiła Katarzyna Kalinowska.

Wiceprezydent miasta przedstawiła gotowy podręcznik, który trafi do szkół w naszym mieście. Uroczyście przekazała go na ręce pani Katarzyny Kwiatkowskiej, bibliotekarki z IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.

– To podręcznik, który będzie w bibliotekach szkół podstawowych. Treści, które znajdują się w tej książce to treści, które pokrywają się z podstawą programową zarówno szkół ponadpodstawowych, jak również starszych klas szkół podstawowych. Ogromną wartością tego programu jest to, że jest kompatybilny z podstawą programową – poinformowała wiceprezydent.

Następny głos zabrał Adam Duszyk, popularyzator historii Radomia i autor podręcznika, który w trakcie swojej wypowiedzi zachęcił do uczestnictwa w lekcjach.

– Lekcje, które przygotowałem, nie będą nudne, będą multimedialne, okraszone krótkimi filmami maksymalnie dziesięciominutowymi. Każda lekcja jest tak zaprogramowana, żeby można było ją zrealizować w ciągu 40 do 45 minut. Lekcję są zaprojektowane tak, by żaden nauczyciel nie potrzebował dodatkowych lekcji, by omówić jeden temat – poinformował Adam Duszyk.

Oprócz podręcznika przygotowana została również książka z ćwiczeniami.

– Drugą książką, którą przygotowałem, jest zeszyt ćwiczeń. Myślę, że tym drugim tomem będą zainteresowane wszystkie osoby interesujące się historią Radomia, ponieważ jest to zbiór testów i różnego rodzaju zadań polegających na rozpoznawaniu radomskich zabytków czy postaci związanych z historią Radomia. Ta ćwiczeniówka pomoże w sprawdzaniu twardej wiedzy, bardzo szczegółowej na temat historii naszego miasta i myślę, że tą drugą pozycją będą zainteresowani wszyscy regionaliści i badacze historii miasta, którzy będą chcieli sprawdzić swoje umiejętności – mówił autor podręcznika.

Polski historyk zapowiedział również konkurs dla młodzieży, który będzie odbywał się w naszym mieście. Więcej o konkursie powiedział zabierający ostatni głos Marcin Kępa, pisarz i publicysta.

– Cieszymy się niezmiernie, że możemy znów przeprowadzać konkurs wiedzy o historii Radomia, pełna jego nazwa to “Konkurs wiedzy o historii Radomia o puchar dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego”. Tych pucharów rokrocznie będzie minimum dwa, ponieważ rozpoczynamy naszą rywalizację od dwóch kategorii wiekowych, czyli pierwszy konkurs odbędzie się dla klas 7 i 8 szkół podstawowych i drugi dla szkół ponadpodstawowych. Pierwszy etap szkolny wyłoni maksymalnie trzech uczniów, którzy przejdą do finału. A finał ten odbędzie się w formie pytań testowych 7 czerwca. Finał finałów natomiast odbędzie się 13 czerwca w formie widowiska podobnego do “Jeden z dziesięciu” – podkreślił Marcin Krępa.

Więcej o Radomskim Programie Edukacji Historycznej przeczytać można na stronie internetowej Muzeum Historii Radomia. Wśród materiałów edukacyjnych znajdują się również filmy poświęcone historii Radomia dostępne na YouTube.