Radom i okolice Religia Wiadomości

Przy jednej z radomskich parafii otwarto Dom bł. ks. Michaela McGivneya

Dom bł. ks. Michaela McGivneya – założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba, powstał z inicjatywy Rycerzy Kolumba. Znajduje się przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Będzie przeznaczony na działalność charytatywną, psychologiczną i integracyjną.

Oficjalnie został otwarty w sobotę 3 grudnia przez Najwyższego Rycerza Patrica Kelly i diecezjalnego bp. Marka Solarczyka, który poświęcił budynek.

W czasie jednej z wizyt w Radomiu, Najwyższy Rycerz Patric Kelly wraz z kapelanem Rady działającej przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej – ks. Wiesławem Lenartowiczem ustalili, że część pomieszczeń na plebanii można przeznaczyć na Dom, w którym prowadzona by była działalność charytatywna, psychologiczna a także integracyjna.

Na Dom bł. ks. M. McGivneya przeznaczono około 500 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach. Podjęto prace remontowe, w które angażowali się Rycerze Kolumba. Przy remontowaniu poszczególnych pomieszczeń, starano się, aby budynek był przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Jak informuje ks. Lenartowicz w rozmowie z Radiem Plus, w ciągu 2 – 3msc. można będzie w tym Domu rozpocząć działalność. Będą tam pomieszczenia służące do nauki języków, oraz sala widowiskowo – konferencyjna. W budynku będą się znajdowały gabinety psychoterapeutyczne. Z psychologicznego wsparcia będą mogli skorzystać parafianie, oraz każdy, kto takiej pomocy będzie potrzebował, również uchodźcy z Ukrainy.

Jedno z pomieszczeń przeznaczono na siedzibę centrum logistycznego dla działalności charytatywnej. Są tam przygotowywane paczki dla ofiar wojny w Ukrainie.

Rycerze Kolumba działający przy parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej podjęli się też nowej inicjatywy charytatywnej. Jest to dzieło o nazwie „Podaruj dzieciom kurtki na zimę”. Celem jest przekazanie przed świętami Bożego Narodzenia 1000 kurtek dla biedniejszych dzieci.

Rycerze Kolumba to największa na świecie organizacja skupiająca katolickich mężczyzn. Wspólnota została założona w New Haven w Stanach Zjednoczonych przez bł. ks. Michaela McGivneya. W 1882 r. zgromadził on grupę mężczyzn, którzy pragnęli formacji w wierze katolickiej. Dla nich ważnymi zasadami, którymi kierują się w życiu są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Mężczyźni  ze wspólnoty wzajemnie się wspierają. W swoich szeregach zrzeszają ponad 2 mln członków. Działają w kilkunastu państwach świata. W Polsce są obecni od 16 lat, licząc ponad 7 tys. członków, którzy działają w blisko 300 parafiach na terenie 30 diecezji. Krajowym przywódcą i Delegatem Stanowym jest Krzysztof Zuba, natomiast Kapelanem Stanowym i duszpasterzem jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

 

Źródła: radioplus.com.pl / ekai.pl

Foto: pl.wikipedia.org