Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Radom otrzyma dofinansowanie od Marszałka

Rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej oraz przebudowa skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej – to dwie inwestycje, które zostaną dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego. Umowy opiewające łącznie na 4 mln złotych podpisali prezydent Radosław Witkowski i wicemarszałek Rafał Rajkowski.

– To dwie wyczekiwane przez radomian inwestycje. Dziękuję panu marszałkowi za to, że zawsze możemy liczyć na wsparcie naszych projektów. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu będzie możliwa poprawa warunków pracy szkoły oraz bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Maratońskiej i Dębowej. Przypomnę, że na to drugie zadanie zabiegamy też o pieniądze z Polskiego Ładu. Czekamy na decyzję rządu w sprawie przesunięcia pieniędzy z Warszawskiej na Wolanowską. W tym wniosku jest też przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, wówczas pieniądze od marszałka będziemy mogli przeznaczyć na inną inwestycję – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Pieniądze na dofinansowanie obu inwestycji zostały przyznane miastu w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

– To instrument w ramach którego wspieramy ważne dla lokalnych samorządów zadania. Bardzo się cieszę, że Radom korzysta z tej możliwości zawsze, gdy tylko jest to możliwe. W ten sposób udało się zrealizować w mieście wiele ważnych inwestycji. Spośród dwudziestu instrumentów wsparcia, akurat ten cieszy się w samorządach największym uznaniem. Pokazuje, że można zmieniać rzeczywistość zarówno w oświacie m.in. w placówkach oświatowych czy też jeśli chodzi o stan infrastruktury drogowej – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Przetarg na rozbudowę szkoły przy ulicy Lipskiej jest już rozstrzygnięty. W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa z wykonawcą. Zgodnie z projektem ma powstać nowy, piętrowy budynek, w którym znajdą się dodatkowe sale dydaktyczne, gabinety i sala do rehabilitacji. W sumie to ponad 500 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni.

Powstanie nowy dom usamodzielnienia dla dzieci

Na rozbudowę Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej miasto otrzymało od Samorządu Województwa Mazowieckiego 2 mln zł. Tylko samo wynosi przyznane dofinansowanie przebudowy skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej. Ma tam powstać wzbudzana sygnalizacja świetlna, nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe, a także prawoskręty z Maratońskiej w ulicę Dębową.

Źródło: UM Radom