Mieszkańcy Radomia upamiętnili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na placu Corazziego ułożono ze zniczy znak Polski Walczącej, a następnie w parku im. T. Kościuszki mieszkańcy zaśpiewali (nie)zakazane piosenki.
W czwartek, 1 sierpnia 2024 roku, mieszkańcy Radomia uczcili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, uczestnicząc w dwóch ważnych wydarzeniach patriotycznych.
Uroczystości rozpoczęły się na placu Corazziego o godzinie 16:15, gdzie mieszkańcy wspólnie ułożyli ze zniczy znak Polski Walczącej. Na miejscu zebrała się liczna grupa radomian, którzy, przynosząc swoje znicze, stworzyli piękny i symboliczny znak upamiętniający bohaterskich powstańców. Organizatorzy wydarzenia, czyli radomskie struktury Młodzieży Wszechpolskiej, przygotowali także tematyczną oprawę.
Spotykamy się dziś, by uczcić 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – wydarzenia, które na zawsze zmieniło bieg historii naszego narodu. Wspominamy bohaterów, którzy oddali swoje życie w walce o wolność. Wśród dziś chcielibyśmy szczególnie wyróżnić wybitnych poetów – Tadeusza Gajcego oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy 80 lat temu oddali swoje życie w Powstaniu. Chcielibyśmy też przypomnieć radomianom postać Kazimierza Winklera, radomianina walczącego w Powstaniu, poetę i autora piosenek, który – podobnie jak Gajcy – zaangażowany był w czasie wojny w działalność środowiska Sztuki i Narodu, jednego z najważniejszych podziemnych pism literackich. Warto podkreślić, że Sztuka i Naród była blisko powiązana z Konfederacją Narodu, która to utworzona została przez przedwojennych narodowców. Wszyscy wymienieni poeci należeli do „pokolenia Kolumbów”, młodzieży, która dorastała w czasie okupacji, a której marzenia i talenty zostały brutalnie przerwane przez wojnę. Ich poezja stała się głosem pokolenia, które musiało zmierzyć się z niewyobrażalnym cierpieniem i stratą. I niech ich poezja dzisiaj do nas przemówi – mówił podczas wydarzenia prezes radomskiego koła MW, Karol Kowalski.

Następnie wszechpolacy odczytali wiersze: „Z dna” Tadeusza Gajcego, „Pokolenie” Krzysztofa Baczyńskiego oraz „Boże zrzutów” Kazimierza Winklera.
Fot. Oskar Klich
Chwilę po tym, jak zawyły syreny o godzinie 17:00, wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się do muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki, gdzie właśnie rozpoczynał się koncert (nie)zakazanych piosenek – zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia im. Kazimierza Jagiellończyka we współpracy z Akcją Katolicką i Łaźnią, który zgromadził prawdziwy tłum radomian.
Podczas koncertu wystąpili Anna Pawłowska-Jóźwik, Kamil Jóźwik oraz laureaci konkursu pieśni i poezji patriotycznej „Kocham moją ojczyznę” organizowanego przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej. Ich wykonania poruszyły serca zgromadzonych, przypominając o trudnych czasach powstania i oddaniu, z jakim powstańcy walczyli o wolność Polski.
Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz Kościoła.
Fot. Michał Bożek