Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Radomianie upamiętnili akcję rozbicia więzienia [+FOTO]

Radomianie upamiętnili akcję rozbicia więzienia. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

W piątek, 8 września 2023 roku w Radomiu odbyły się obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego „Harnasia”.

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 11.15 złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą akcję rozbicia radomskiego więzienia przez oddziały podziemia niepodległościowego przy ul. Malczewskiego 1. Następnie uczestnicy obchodów uczestniczyli w Mszy Świętej w kościele garnizonowym.

O godz. 13.00 ruszył przemarsz ul. Żeromskiego pod pomnik Armii Krajowej Okręgu „Jodła” przy ul. Niedziałkowskiego, odegrano Hymn Państwowy, wygłoszono przemówienia okolicznościowe, złożono Apel Pamięci, wykonano salwę honorową, oraz złożono kwiaty. Odsłonięto też tablicę pamiątkową.

– Jak co roku oddajemy dziś hołd bohaterskim uczestnikom wydarzenia, które zapisało się na kartach historii walki o wolną Polskę. To historia ludzi, którzy dla Ojczyzny narażali własne życie. Ludzi, dla których walka o wolną Polskę była najwyższym nakazem. Dziękuję wszystkim tym, którzy pamięć o bohaterach tamtego czasu, o ludziach wiernych swojej Ojczyźnie przez lata pielęgnowali

mówiła wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

O godz. 14.00 w RKŚTiG Łaźnia przy ul. Żeromskiego 56 odbyła się projekcja filmu Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Rozkaz: rozbić więzienie UB!” w reż. Przemysława Bednarczyka.

Przypomnijmy, że 9 września 1945 roku, grupa około 150 żołnierzy antykomunistycznego podziemia, pod dowództwem Stefana Bembińskiego „Harnasia”, nie bacząc na niebezpieczeństwo przeprowadziła akcję, w wyniku której z więzienia UB zostało uwolnionych około 300 osób. Najwyższą ofiarę poniosło wówczas trzech żołnierzy Armii Krajowej. Wielu trafiło później do więzienia.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.