Na czasie Radom i okolice Religia Społeczeństwo Wyróżnione

Radomskie hospicjum ma już 20 lat!

Radomskie hospicjum ma już 20 lat! Dziś odbyło się jubileuszowe spotkanie.

W piątek, 8 grudnia 2023 roku w murach budowanego domu hospicyjnego w miejscowości Sołtyków, przy ul. Główna 116 odbył się jubileusz 20-lecia Posługi Samarytańskiej Hospicjum Królowej Apostołów.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00. Wydarzenie otworzył ks. Marek Kujawski SAC, który powitał i zachęcił obecnych gości do skupienia i rozważania przy konferencji, która była pierwszą częścią jubileuszowego spotkania.

Pierwszy głos zabrał ks. dr hab. Jacek Kucharski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Na to wydarzenie ksiądz przygotował wykład „Biblia a profesjonalizm hospicyjny”.

W swojej wypowiedzi przywołał postać Tobiasza ze Starego Testamentu i przedstawił jego stosunku do swego ojca.

Drugi głos zabrała dr Anna Byrczek z Hospicjum św. Kamila w Bielsko-Białej, która wspominała nauki ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Co ciekawe, ks. Eugeniusz wskazał drogę pomocy potrzebującym ks. Markowi Kujawskiemu. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z wywiadu, który nasz portal przeprowadził blisko rok temu.

Pamiętajmy o godności drugiego człowieka. Od początku, aż do śmierci – to jedna z wielu rzeczy, którą nauczył nas ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC

mówiła dr Anna Byrczek.

Ostatni głos w konferencyjnej części jubileuszu zabrał ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem wykładu brzmiał „Wolontariusz hospicyjny Samarytaninem naszych czasów”.

O godzinie 12:00 rozpoczęła się Godzina Łaski. Następnie, o godzinie 13:00 odbyła się Msza Święta dziękczynno-błagalna pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Marka Solarczyka, pasterza Diecezji Radomskiej. Po Mszy Świętej goście spotkali się na jubileuszowym poczęstunku.

Okazjonalne listy z okazji 20-lecia posługi do przedstawicieli Hospicjum Królowej Apostołów skierowali: Starosta Radomski Waldemar Trelka oraz Jolanta Stokłosa, prezes Federacji Hospicjów Polskich.

Zwieńczeniem wydarzenia była Koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie swój koncert dała Antonina Krzysztoń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.