Radom i okolice Społeczeństwo

Radomskie jadłodzielnie nadal działają

Dwie radomskie jadłodzielnie nadal działają. Gdzie można oddać jedzenie potrzebującym?

W naszym mieście działają dwa punkty, w których możemy oddać potrzebującym jedzenie, które np. zostało po świętach. To jadłodzielnie, czyli zazwyczaj szafy z półkami, niektóre posiadają też chłodziarki, w których zostawiamy jedzenie. Powstały one w Radomiu za sprawą wspólnej inicjatywy, miasta, grupy Widzialna Ręka – Radom oraz Fundacji „Droga Życia”. 

Funkcjonują one także w wielu innych miastach, do niektórych w czasie świątecznym ustawiają się kolejki. Zasada jadłodzielni jest jedna: zostaw to, co sam byś zjadł.

Jeden z takich punktów działa na Glinicach. Jadłodzielnia wraz z chłodziarką mieści się przed bramą przy ul. Zagłoby 3. Drugi działający w naszym mieście punkt, ulokowany jest na Prędocinku przy ulicy Lipskiej 2. Tą jadłodzielnią zajmuje się Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych.

– W godzinach 9:00-17:30 w okresie świątecznym zapraszamy wszystkich potrzebujących do skorzystania z lodówki znajdującej się przed wejściem do Placówki. Mogą w niej Państwo znaleźć sałatki, ciasta, wędliny. Dziękujemy serdecznie wszystkim Darczyńcom

informują organizatorzy jadłodzielni.

W mediach społecznościowych pojawił się wpis, w którym czytamy o potrzebie utworzenia nowych jadłodzielni.

–Wiele osób pyta, gdzie może zawieźć jedzenie. Może Urząd miasta pomoże w razie czego ze znalezieniem placówki, która by też ogarniała? Lodówkę i szafę mamy. Takich miejscówek powinno być co najmniej kilka, bo jechać np. z Michałowa na Młodzianów to szaleństwo. Przydałaby się minimum jedna na osiedlu

czytamy we wpisie.

W komentarzach internauci podkreślają, że takie punkty powinny powstać w marketach, kościołach oraz przy targach. Dyskusja trwa.