PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Rajmund Ziemski i artyści młodego pokolenia na wystawie „System wczesnego ostrzegania”

Wystawę „System wczesnego ostrzegania” można od piątku oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja stanowi połączenie prac jednego z czołowych twórców polskiego malarstwa XX w. – Rajmunda Ziemskiego – z twórczością artystów młodego pokolenia.

Na wystawie prezentowanych jest 20 obrazów Ziemskiego (ur. 1930, zm. 2005 r.) z dwóch cyklów: „Ptaki” z lat 50. i „Pejzaże” z lat 60. XX w.

Prace byłego profesora warszawskiej ASP i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji niegeometrycznej zostały zestawione z twórczością artystów i artystek młodego pokolenia: Matthiasa Garffa, Joanny Rajkowskiej, Anny Siekierskiej, Bartka Zalewskiego, Weroniki Zalewskiej i Zoe (Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej).

Według kuratorki wystawy Diany Lelonek wszystkich tych twórców łączy postawa zaangażowania i wnikliwego obserwowania rzeczywistości.

– W sztuce reagują oni na zmiany, które dokonują się w otaczającej nas rzeczywistości, a także na różne niebezpieczeństwa, z którymi obecnie, w czasach polikryzysów, się mierzymy, takimi jak katastrofa klimatyczna czy masowe wymieranie gatunków

podkreśliła kuratorka.

Jak zaznaczyła, ekspozycja mocno akcentuje wątek ekologiczny.

– Łącznikiem wszystkich prac jest relacja i wzajemne przenikanie się życia ludzi i ptaków

powiedziała Lelonek.

Wskazała, że punktem wyjścia do wystawy jest cytat z jednego z wywiadów z Rajmundem Ziemskim, w którym mówił, że współcześnie rolą artystów jest ostrzeganie.

– Mamy w tej wystawie paralelę pomiędzy pytaniem o rolę artystów i artystek a systemem wczesnego ostrzegania, jakim są ptaki

zauważyła kuratorka.

Wyjaśniła, że jest udowodnione naukowo, że ptaki szybciej reagują na zbliżające się katastrofy. Do lat 80. XX w. w kopalniach węgla kamiennego często znajdowała się klatka z kanarkiem, a ptaki te były wykorzystywane do wczesnego ostrzegania przed niebezpieczeństwem wybuchu.

– Delikatny i wrażliwy organizm ptaka bardzo szybko reagował na nawet najmniejszą ilość metanu w powietrzu. Kanarek tracił przytomność i przestawał śpiewać, co stanowiło znak do szybkiej ewakuacji górników

powiedziała kuratorka.

Wystawa „System wczesnego ostrzegania” do 26 maja prezentowana była w Pałacu Czapskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od piątku do 25 sierpnia będzie ją można oglądać w Radomiu – mieście, gdzie Rajmund Ziemski urodził się i spędził dzieciństwo.

Obecnie w Radomiu czynna jest także inna ekspozycja ukazująca twórczość zmarłego w 2005 r. artysty. W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zobaczyć można prezentację ponad 130 jego prac, począwszy od pierwszych z końca lat 40. XX w., poprzez debiut artystyczny związany ze słynną wystawą „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w 1955 r., aż po ostatnią pracę namalowaną tuż przed śmiercią. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ aszw/