Kultura i rozrywka Radom i okolice

Resursa Obywatelska przygotowała grudniowe wydarzenia kulturalne

OKiSZ Resursa Obywatelska zaprasza do uczestnictwa w grudniowych wydarzeniach kulturalnych. 

Nadchodzący miesiąc zapowiada się bardzo interesująco. Resursa Obywatelska przygotowała mnóstwo kulturalnych atrakcji:

2 grudnia (piątek), godz. 19:00 – „Muzyczne barwy jesieni w Resursie” w wykonaniu Big Bandu Mundana

Big Band Mundana powstał w roku 1993 z inicjatywy Zbigniewa Bidzińskiego, pod patronatem Fundacji Musica Mundana. Dwudziestoosobowa orkiestra ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu festiwalach krajowych i zagranicznych, skąd przywiozła wiele nagród i wyróżnień.
Tego wieczora na scenie Resursy pojawią się także wyjątkowi goście. Na skrzypcach zagra Marta Tomecka – absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Swe umiejętności doskonaliła na wielu warsztatach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Skrzypaczka Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej, dzięki której występowała na jednej scenie wraz z takimi artystami jak Andrea Bocelli, Justyna Steczkowska, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Cerekwicka, Halina Mlynkova, Igor Herbut, Natalia Kukulska, Kayah i wielu innych. Grała także pod batutą między innymi Adama Sztaby, Tomka Szymusia, Marcello Roty czy Shih-hung Young’a.
Drugim z muzycznych gości będzie Piotr Zarzyka – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zdobywał laury jako solista i kameralista na 69 konkursach i festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej oraz regionalnej. Na swoim koncie ma m. in. koncerty w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Występował jako solista z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, czy ze Śląską Orkiestrą Dętą Kopalni Węgla Kamiennego. Swoje umiejętności instrumentalne doskonalił na międzynarodowych i ogólnopolskich kursach interpretacji muzycznej, podczas których pracował z wybitnymi pedagogami z kraju i Europy.
Bilety na koncert kosztują 10 zł. Wejściówki można nabywać w kasie Resursy oraz online za pośrednictwem portalu biletyna.pl.

 

4 grudnia (niedziela), godz. 11:00 – „Mikołajkowa Bajkowa Niedziela”

Pierwsza w grudniu Bajkowa Niedziela przebiegnie pod znakiem mikołajek! Resursa Obywatelska szykuje pokaz wyjątkowego filmu i specjalne tematyczne warsztaty. Maluchów odwiedzi także wspaniały gość z dalekiej Laponii! Wydarzenie zostanie zorganizowane 4 grudnia o godz. 11.00.
Tego dnia w Resursie zostanie wyświetlony film pt. „Mikołaj w każdym z nas”. Opis produkcji: Nie musisz być dorosły ani bogaty, aby dla swych bliskich stać się Mikołajem. A gdy odkryjesz piękno ciepłych, rodzinnych świąt i podzielisz się tą radością z ważnymi dla Ciebie osobami, kto wie, może spotkasz Świętego Mikołaja we własnej osobie. To jest właśnie filmowa opowieść o takim spotkaniu…
Po seansie animacje taneczne, warsztaty plastyczne oraz spotkanie ze św. Mikołajem.
Bilety na wydarzenie kosztują 10 zł. Wejściówki możecie nabywać w kasie Resursy oraz online na biletyna.pl.

 

5 grudnia (poniedziałek), godz. 17:00 – „Zaczarowana Pani bibliotekarka” – promocja książki

Resursa Obywatelska zaprasza na spotkanie autorskie z Elizą Mikulską, połączone z promocją jej książki „Zaczarowana Pani bibliotekarka”. Wydarzenie zaplanowano na poniedziałek, 5 grudnia o godz. 18.00.
Eliza Mikulska debiutowała jako nastolatka, otrzymując wyróżnienie za opowiadanie wysłane na konkurs, którego jury przewodniczyła Krystyna Siesicka. Potem pisała artykuły do lokalnych gazet. Jej teksty zostały opublikowane w dziesięciu antologiach, a także w czasopismach: „Małe Charaktery”, „Pocisk”, „Kozirynek”, „Miniaturka”, „Bunkier Zin”, „Kwartalnik Skaryszewski”, „Kurier Ziemi Szydłowskiej”.
Laureatka konkursów literackich, członkini grupy literackiej „Tygiel” działającej przy SCM Arka w Radomiu. Jej słuchowisko „Ostatnia rola” zostało wyemitowane na antenie Radia Radom. Wiersze były wyświetlane na murze ulicy Brackiej w Krakowie.
W 2019 r. została Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii. W kwietniu 2021 r. dwa z jej tekstów zostały zamieszczone w Poetica Historica. Studia kulturowo-etyczne nad kobiecością. Książka ma służyć jako podręcznik studentom Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Jest certyfikowanym konsultantem kryzysowym, pracownikiem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, jurorem w konkursach, pasjonatką psychologii, przyrody, aktywnego wypoczynku i polskich gór, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania.
We wrześniu 2022 r. premierę miała napisana przez nią książka dla dzieci „Zaczarowana Pani bibliotekarka” wydana przez Wydawnictwo Lucky. Głosami Czytelników otrzymała ona tytuł najlepszej książki na jesień.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Źródło informacji i foto: OKiSZ Resursa Obywatelska